Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Snížená hladina serotoninu a deprese

Na vzniku deprese se podílí nízká hladina serotoninu v mozku. Serotonin se produkuje především v oblasti šedé hmoty frontálního laloku nazývaného prefrontální kůra. Předpokládáme, že při postižení čelního laloku a oslabení jeho funkce je hladina serotoninu snížená.

Vysoká hladina serotoninu v mozku je důležitým faktorem při léčbě deprese; serotonin však nenajdeme ani ve stravě, ani v tabletkách. Serotonin se tvoří jenom v těle. K jeho tvorbě potřebuje tělo určité „suroviny“. Jednou z nich je aminokyselina tryptofan.

Strava s dostatečným množstvím tryptofanu optimalizuje produkci serotoninu. Jistá studie sledovala patnáct žen, které měly v minulosti depresi, ale uzdravily se a ve sledované době byly psychicky zdravé a šťastné, přičemž neužívaly léky. Tyto ženy dostávaly dietu s nízkým obsahem tryptofanu. Strava způsobila 75% snížení plazmové koncentrace tryptofanu. Přechodné, ale klinicky významné příznaky deprese zažilo deset z patnácti žen. Některé potvrdily, že u nich onemocnění znovu naplno propuklo. Jedna žena prožila během výzkumu neočekávaný záchvat smutku, zoufalství a neovladatelného pláče.

Byla to první studie, která poukázala na přímou souvislost mezi stravou a náladou. Jedna z mých pacientek prohlásila, že už jediný den „nízkotryptofanové stravy“ u ní způsobuje depresi a anorexii (nechutenství, které může být prvním příznakem).

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 10375
Datum: 14. 4. 2009