Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Terapie hudbou pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou

Měsíc trvající terapie hudbou zlepšila chování a kvalitu spánku u skupiny pacientů s Alzheimerovou chorobou, hlásí američtí vědci. Tato zlepšení připisují zvýšeným hladinám hormonu melatoninu, které „mohly přispět k relaxaci a uklidnění pacientů“.
Rubrika: Náš mozek
|
Typ článku: Studie

Již od starověku byla hudba uznávána jako ztišující prostředek a lék proti stresu a napětí. Nová studie naznačuje, že naslouchání hudbě způsobuje v mozku vylučování silných chemických látek, které regulují náladu, snižují agresivitu, zbavují deprese a zlepšují kvalitu spánku.

Dvacet mužů s diagnózou Alzheimerovy choroby, se účastnilo této terapie po dobu čtyř týdnů pětkrát týdně 30-40 minut denně. Na začátku studie, po skončení čtyřtýdenní terapie a ještě šest týdnů poté jim byly odebrány krevní vzorky. Vědci sledovali vliv terapie na pět chemických ukazatelů v mozku, které společně ovlivňují duševní stav člověka.

Ukázalo se, že hladina melatoninu byla významně zvýšena nejen po dobu trvání terapie, ale i šest týdnů po jejím skončení. Hladiny adrenalinu a noradrenalinu se během terapie rovněž významně zvýšily, ale po jejím skončení se vrátily na původní hodnoty. Hladiny serotoninu a prolactinu nebyly terapií ovlivněny.

Zřejmě v důsledku zvýšené hladiny melatoninu byly pacienti, kteří se terapie hudbou zúčastnili, aktivnější, lépe spali a lépe spolupracovali se sestřičkami.

Alternative Therapies 1999;5:49-57

Počet přečtení: 3755
Datum: 11. 2. 2004