To tedy koukám!
- stárnutí (vetchozrakost, šedý a zelený oční zákal, makulární degenerace), ztráta přirozené schopnosti zaostřovat, způsobená používáním dioptrických brýlí a kontaktních čoček, stres a držení těla (únava očí, krátkozrakost, astigmatismus).
Na některé z těchto problémů se nyní zaměříme.
Oční napětí a krátkozrakost. Hlavní znak krátkozrakosti je, že vzdálené předměty se jeví rozmazané, zatímco blízké předměty jsou viděny ostře. Pokud jste krátkozrací, pak máte záporné dioptrie. To si můžete ověřit tak, že podržíte své brýle několik centimetrů nad potištěnou stránkou. Písmenka pod skly by se měla jevit menší než písmenka na stránce.
V přírodě je bezpečnost zaručena nepřetržitou ostražitostí. Proto se většina zvířat stále dívá do dálky a kontroluje, zda nehrozí nebezpečí. I lidské oko je anatomicky uzpůsobeno k dlouhodobému dívání se do dálky - spolu se schopností zaostřovat krátkodobě na blízko. Když čtete, používáte počítač, nebo provádíte jinou činnost vyžadující zaostřování na krátkou vzdálenost po celé hodiny nepřetržitě, pak používáte svůj zrak přesně opačně, než příroda zamýšlela. Důsledkem je napětí vašeho zrakového systému, který pak může selhávat. Tomuto jevu budeme říkat oční napětí na blízko.
Situace je obdobná jako u každé normální činnosti těla. Zvednete-li na chvilku ruku, nepocítíte žádné nepříjemné příznaky. Ale budete-li ji držet zvednutou několik minut, pocítíte napětí. Začnete cítit křeč ve svalu, únavu a nakonec bolest. Podobně oční svaly reagují na dlouhodobé soustředění na krátkou vzdálenost křečí. Zpočátku se to projevuje únavou očí, často doprovázenou bolestmi hlavy, dvojitým viděním a sníženou produkcí slz, což způsobuje suché, zarudlé a často i bolestivé oči.
S pokračujícím očním napětím na blízko se oční svaly nakonec přizpůsobí. Ciliární svaly sevřou čočky do vybouleného stavu, takže zaostřování na blízkou vzdálenost se stane snazší. Také vnější oční svaly uzamknou oči do sbíhavého stavu, a ty se pak snadněji zaměřují na blízké předměty. Jelikož oční svaly změnily svůj tvar, aby byly účinnější na krátkou vzdálenost, schopnost zaostřovat na vzdálené předměty je snížena a člověk se stane krátkozrakým.
Ošetření příznaků zhorší vadu. Je statisticky prokázáno, že krátkozrací lidé mají šestkrát větší pravděpodobnost onemocnět závažnou oční chorobou jako je například zelený zákal, odchlípení sítnice či šedý zákal. Proto by se krátkozrakost neměla považovat za malou společenskou či kosmetickou obtíž, ale za potenciálně oslepující onemocnění. Z důvodů omezené výuky na lékařských fakultách si naneštěstí naprostá většina očních lékařů neuvědomuje nebezpečí a ošetřují pouze příznaky předpisováním korekčních čoček, které vrátí vzdáleným předmětům ostré tvary.
Tento způsob léčby většinou zhorší situaci tím, že se vytvoří více očního napětí na blízko, které způsobí větší krátkozrakost a větší ztrátu schopnosti vidět na dálku. Oční lékař pak předepíše ještě silnější korekční čočky a tak dále. Pacient je tak uvězněn v začarovaném kruhu progresivní krátkozrakosti a silnějších dioptrií, který může končit i skalpelem chirurga.
Naštěstí existuje lepší cesta. Behaviorální optometristé zjistili, že zrakovou terapií a používáním speciálních čoček mohou obvykle předejít krátkozrakosti od samotného počátku. A pokud již krátkozrakost je přítomna, pak je často možno zastavit její postup či dokonce ji zvrátit nebo odstranit docela.
Ale můžete se ptát: " Co když jsou rodiče krátkozrací a já také? Neznamená to, že je má krátkozrakost zděděná? " Odpověď zní: asi ne. Ve většině rodin s častým výskytem krátkozrakosti všichni členové domácnosti hodně čtou nebo často vykonávají práci, při které zaostřují na krátkou vzdálenost, což je společný faktor způsobující krátkozrakost, a ne dědičnost. Podle obecného pravidla se zděděné oční vady téměř vždy projeví v raném dětství. Pokud jste měli dobrý zrak v dětství, pak je vysoce nepravděpodobné, že jste vaši oční vadu zdědili.
Profesor Young vysvětluje. " To, že rodiče i děti mluví stejným jazykem, neznamená, že je jazyk dědičný. Přenos jazyka pramení z toho, že rodiče i děti jsou vystaveni stejné kultuře. Stejně tak je i většina očních vad, zejména pak krátkozrakost, důsledkem toho, že jak rodiče tak děti jsou vystaveni stejným vlivům prostředí. Náš výzkum jasně prokazuje, že přílišné zaostřování na krátkou vzdálenost je rozhodující faktor ve většině případů krátkozrakosti ".
Nyní byste již měli mít jasnou představu o tom, co je s vaším zrakem v nepořádku. Oční terapie může vylepšit téměř každou běžnou oční vadu, avšak je pro vás důležité, abyste porozuměli své oční vadě.
Některá fakta o očních nemocech. Na konec bychom se rádi podělili o některé otřesné statistiky týkající se očních nemocí. Podle Národního očního ústavu (National Eye Institute) přibližně 15 miliónů Američanů starších šedesáti let trpí šedým zákalem, tři milióny mají zelený zákal a devět miliónů některý z druhů poškození sítnice. Abychom to řekli jasně, spoléháte-li na tradiční oční péči, pak je téměř 40% pravděpodobnost, že budete ve starším věku trpět některou z těchto chorob. To je šance horší než v ruské ruletě a měli byste dělat maximum pro zmenšení rizika.
Toto je vážná záležitost. I když mnoho očních lékařů nerado mluví otevřeně o těchto statistikách, my věříme, že pacienti mají právo znát fakta, aby se mohli informovaně rozhodnout. V minulosti pacienti neměli jinou možnost než poslušně následovat rady lékaře bez ohledu na následky. Nyní se můžete rozhodnout a je důležité, abyste jasně chápali alternativy, které jsou vám dostupné.
Nepovažujte za samozřejmé, že budete moci vždy vidět. Opravdu účinná oční péče zahrnuje mnohem více než vybrání módních obrouček k dalšímu páru silnějších skel či spoléhání se na to, že pokud začnete trpět oční chorobou, léky či operace ji odstraní. I když tradiční oční péče pomohla miliónům lidí vést produktivnější život, a bude stále zastávat důležitou úlohu pro ty, kteří touží po rychlém řešení, může být učiněno mnohem více. Opravdu účinná oční péče znamená strávit několik minut každý den očními cviky, stejně jako strávíte několik minut každý den čištěním zubů a česáním vlasů. Dává to smysl a opravdu to funguje.
Z knihy dr. Beresforda, dr. Murise, dr. Allena, dr. Younga: Jak lépe vidět bez brýlí a kontaktních čoček. Vydalo nakladatelství EcoHouse