Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Tonsillitis (zánět mandlí)

Infekce tonsilií (mandlí) se nazývá tonsillitis. Mandle jsou součástí obranného systému lymfatické tkáně a podobně jako lymfatické uzliny roztroušené po celém těle chrání tělo před nákazou. Jsou umístěny po obou stranách krku pod koncem měkkého patra. Tímto svým umístěním jsou dobře připraveny plnit funkci strážce.
|
Typ článku: Rady lékaře

Lymfocyty (druh bílých krvinek) mandlí mají stejnou schopnost zabíjet bakterie jako lymfocyty v krevním oběhu. Každá mandle obsahuje až 200 milionů lymfocytů. Lidé, kterým byly mandle odstraněny, mají sníženou odolnost proti mnohým akutním infekčním chorobám a jsou častěji nemocní než lidé, kteří mandle mají.

Zánět mandlí začíná jako bolest v krku, škrábání, teplota, nechutenství, bolest svalů. Lymfatické uzliny na krku mohou otéci. Příznaky trvají 24 až 72 hodin, potom však během týdne postupně zmizí. Přitom bývají mandle zduřené a červené.

Léta se předpokládalo, že vyoperování mandlí vede při jejich častých zánětech k odstranění potíží. Dnes už mnozí lékaři vědí, že odstranit tkáň, kde se nemoc projevuje, neznamená zabránit nemoci organismu – zvláště když tou tkání je lymfatická uzlina, jejíž úlohou je organismus bránit. Dr. Richard Rapkin, ředitel dětské nemocnice a profesor pediatrie na New Jersey Medical School, říká, že pouze rakovina a ucpání dýchacích cest jsou absolutní indikací pro odstranění mandlí.

Léčba

Během prvních hodin je vhodné přiložit ledový obklad (ledovou drť v tenkém ručníku) na krk a vydržet, dokud se neozve bolest. Potom na 4-6 minut přiložte teplý obklad a pak znovu ledový. Střídejte ledový a teplý obklad asi 1 hodinu. Dále doporučuji půl hodiny kloktat vlažným heřmánkovým čajem nebo mírně slanou vodou. 5-10minutové kloktání je vhodné provádět každou další hodinu.

Vždy po půlhodině užívejte 2 polévkové lžíce citronové nebo pomerančové šťávy. Nekuřte a vyhýbejte se cigaretovému kouři.

Důležitý je vysoký příjem tekutin. První 3-4 dny pijte 7-10 sklenic tekutin – bylinkových čajů a minerálek. Snažte se udržovat co nejsvětlejší moč.

Mezi jednotlivými kroky v léčbě si můžete dát na krk teplý obklad.

Žádoucí je lehká strava bez tuků a úplné vynechání cukrů i medu. První dva dny doporučuji nepřijímat žádnou tuhou stravu, jen neslazené ovocné šťávy (všechny druhy), případně syrové ovoce.

Velmi vhodné je užívat 3krát denně 2 dl česnekového čaje. (Utřete 1-2 středně velké stroužky česneku a umixujte je se 2 dl vlažné převařené vody.)

Zmrzlina není vhodná ani během zánětu, ani po odstranění mandlí. Obsahuje potravinové alergeny, množství volného cukru a barviva a nadbytečný tuk.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 18874
Datum: 14. 2. 2020