Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Už jsem se jednou pokusil o snížení cholesterolu – tím, že jsem místo tmavého masa začal jíst drůbež a ryby. Moje hladina cholesterolu vůbec nepoklesla. Lékař i dietolog, které jsem navštívil, mi řekli, že mám zřejmě nějakou genetickou poruchu.

S největší pravděpodobností žádnou genetickou poruchou netrpíte. Genetickou poruchu má jen velmi málo lidí. To, co není v pořádku, jsou nedostatečně účinná výživová opatření, která jste na základě obdržení nesprávných informací učinil.
Rubrika: Cholesterol
|
Typ článku: Rady lékaře

Veškeré druhy masa, o kterých se zmiňujete, jsou svalovinou různých druhů zvířat; některá z nich vrtí ocasem, jiná ploutví či jinými orgány. Když položíte na stůl porce těchto různých druhů masa, uvidíte, že se navzájem velmi podobají a že se rozhodně značně liší od kukuřičného klasu nebo hlávky zelí. Porovnáme-li tato masa v závislosti na váze, zjistíme, že mají přibližně stejný obsah cholesterolu.

Cennější pro poměřování obsahu cholesterolu u různých druhů masa je porovnání, které měří počet miligramů cholesterolu ve vztahu ke zkonzumovaným kaloriím. Důvodem, proč je toto porovnání lepší, je, že každý člověk musí každý den dodat svému tělu určitý počet kalorií, jinak by ztrácel váhu.

Potraviny, vybrané jako zdroj těchto kalorií, obsahují i jiné složky, jako např. železo, či nenutriční složky, jako je cholesterol. Kalorická hodnota tak slouží jako společný jmenovatel při porovnání hodnot u různých potravin. Když porovnáme množství kalorií, zjistíme, že drůbež a ryby mají přibližně dvakrát více cholesterolu než červené maso.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

 

Počet přečtení: 3331
Datum: 13. 1. 2009