Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Užívání antibiotik je riskantní

Infekce se valí ze všech stran, baktérie a viry poletují vzduchem, vitamin C protéká hektolitry drahé moči, čekárny ambulancí jsou přeplněné a z lékáren mizí léky jako mávnutím kouzelného proutku.
|
Typ článku: Rady lékaře

Nemocných bude v nejbližších dnech přicházejícího jara přibývat. Je mezi nimi stále hodně těch, kteří se domáhají antibiotik již při prvních příznacích infekce horních cest dýchacích.

Patříte-li mezi ně, měli byste vědět, že nejednáte správně. Rozhodnutí o nasazení léčby antibiotiky patří do rukou lékaře. Lékař nese odpovědnost nejen vůči pojišťovně, ale i vůči pacientovi - a tak věřím, že se rozhoduje zodpovědně. Jste-li pacient, zbavte se pocitu, že vás lékař zanedbal, pokud vám okamžitě nepředepsal antibiotika. Jste-li lékař, nedejte se zmanipulovat pacientovým očekáváním instantního řešení.

Užívání antibiotik je podle nejnovějších informací ještě rizikovější, než se zdálo dosud. Nejen proto, že se používají stále silnější podoby těchto léků, a proto, že se projevují důsledky užívání antibiotik při výrobě masa, ale také z toho důvodu, že se negativně projevuje jejich dlouhodobé využívání při léčbě člověka.

Jedním z okamžitých nepříznivých důsledků užívání antibiotik je narušení střevní a vaginální mikroflóry s možnou kvasinkovou infekcí (tomu se dá předejít užíváním účinných probiotik). K dlouhodobým nepříznivým účinkům patří zvýšené riziko vzniku Crohnovy choroby (o více než 50 %), zvýšené riziko alergií a astmatu a dokonce i zvýšené riziko rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku.

Závěr? Udělejte všechno pro to, abyste posílili svoji imunitu, antibiotika užívejte s plnou odpovědností (jen na lékařský předpis) a vyvarujte se jejich častého užívání.

MUDr. Igor Bukovský

Počet přečtení: 5305
Datum: 1. 3. 2013