Úzkostné poruchy lze léčit i bez léků
Hodnota nelékové kognitivně-behaviorální terapie při mnoha úzkostných poruchách svědčí o tom, že efektivní jsou i jiné možnosti léčby duševních poruch než léčba medikamenty.
S lítostí musím konstatovat, že odborníci, kteří zkoumají terapii léky, se vůbec nezajímají o změny ve stravování a životním stylu. Proč? Finance na tyto výzkumy totiž proudí z farmaceutických společností, které léky vyrábějí. Existuje jen málo (pokud vůbec nějaké) vlivných společností, které mají obchodní zájem o lidi, kteří dbají na pohyb na čerstvém vzduchu, cvičí nebo jedí více obilnin, ovoce a zeleniny.
Přestože množství výzkumů týkajících se léčby úzkostných poruch pomocí léků o mnoho převyšuje množství výzkumů o životním stylu, nelékové terapie se ukázaly jako účinné a praktické – bez rizika vedlejších účinků, což se o lécích říci nedá. Doporučuji lidem, kteří inklinují k léčbě změnou životního stylu, aby spolupracovali s kvalifikovanými zdravotníky a pečlivě sledovali svůj pokrok, dokud nebudou k dispozici další výzkumy. Pokud už léky na úzkostnou poruchu užíváte, v žádném případě je nepřestaňte náhle užívat! Dokonce i v případě, že už léky na ovlivňování chemických procesů v mozku nepotřebujete, měli byste jejich dávku snižovat postupně a pod vedením odborníka.
Základní linií našich narůstajících poznatků o úzkostných poruchách je zjištění, že i když jsou tyto nemoci vážné, je možné je léčit. Mezi terapie s ověřeným kladným účinkem patří lékové, ale i nelékové formy. Jsem přesvědčen, že změny životního stylu, které v této knize doporučuji v souvislosti s léčbou deprese, mohou pomoci i při úzkostných poruchách.
Trápí-li vás kterákoliv z těchto nemocí, vyhledejte odborníka, který do vašeho léčebného programu zahrne i terapii, která bude obsahovat i změnu životního stylu.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.