Vejce a já /2
Jedná se o jeden způsob, jakým se na stěnách cév vytvářejí ateromové (kašovité) plaky, které mohou prasknout a vylít svůj obsah, a ten podporuje vytváření krevních sraženin - které jsou hlavní příčinou srdečního infarktu. Vejce, které se skrývají v řadě pekařských výrobků všeho druhu, mohou obsahovat oxidovaný cholesterol.
I smažená vejce, vejce na měkko či vejce jako volské oko mohou být zdrojem oxidovaného cholesterolu a přetížit tak kapacitu lidského těla. Zvláštní pozornost by v tomto ohledu měla být věnována starým lidem, kteří již mají diagnózu srdečního onemocnění - většina z nich vůbec netuší, jakému nebezpečí jsou vystavováni.
Nasycený tuk ve vejcích
Asi těžko můžeme předpokládat, že slepice krmené stravou založenou na živočišných (a vlastních) odpadech budou produkovat zdravá vejce. A skutečně neprodukují. Vejce jsou kromě toho doslova saturována nasyceným tukem. To je druh tuku, který způsobuje, že membrány mozku, srdce, cév a dalších tkání se vyvíjejí nežádoucím směrem. Vejce současně obsahují relativně velmi málo cenného nenasyceného tuku.
Dříve byla vaječná bílkovina považována za výjimečně kvalitní, ukázalo se totiž, že laboratorní zvířata krmená vejci rostla podstatně rychleji. Dnešní poznatky gerontologie nám však říkají, že čím rychleji organismus roste a čím větší velikosti dosahuje, tím dříve umírá.
Vejce a hormony
Již po řadu let vědci vědí, že konzumace vajec napomáhá rychlejšímu pohlavnímu dozrávání. Na kalifornské Loma Linda University provedli pokus na zvířatech, kterým prokázali, že k tomu skutečně dochází. (Je zajímavé, že pionýrka v oblasti zdravotní prevence, E.G. Whiteová, varovala již před více než sto lety rodiče, že vejce mají sklon nadměrně stimulovat "nižší pudy" dětí.)
Moderní neuroendokrinologie ví, že několik mozkových oblastí, které jsou ve vztahu k hypothalamu, je umístěno mimo krevní mozkovou bariéru a jsou tak snadno zranitelné dráždivými látkami v krvi. Vejce tak mohou způsobit nerovnováhu v hormonech mozku, což je vážná záležitost.
Neplatí pouze, že živočišné bílkoviny doprovázené vysokým obsahem tuku mohou nadměrně stimulovat sexuální hormonální vývin, ale mohou také narušit schopnost epifýzy produkovat normální množství melatoninu. Tento hormon je nezbytný ke zpomalení vývoje nižších mozkových center.
Studie v severní Evropě ukázaly, že dívky zde dříve začínaly menstruovat ve věku sedmnácti let. To však již neplatí. Dnes víme, že čím zářivější a déle zapnuté je osvětlení, čím více je v životě stresu a vzrušení a čím je strava bohatší na tuky a bílkoviny, tím méně melatoninu je vylučováno - a tím dříve dochází k tělesnému rozvoji. To může mít za následek nerovnováhu v tom smyslu, že mladí lidé jsou sice tělesně dospělí, současně však zcela nezralí po stránce duševní a duchovní.
Ze studií o rakovině je dobře známo, že čím dříve estrogen zaplavuje tkáně, tím vyšší je u žen riziko rakoviny prsu. (U žen nekuřaček je rakovina prsu nejčastějším druhem rakoviny.) V této rovnici, jejímž výsledkem je smrt, je konzumace vajec jedním z důležitých faktorů.
Vejce a mozek
Už jsme si trochu vysvětlili, jakým způsobem živočišné tuky a vaječná bílkovina narušují rovnováhu hormonální regulace mozku a tím způsobují předčasnou menstruaci. Dochází k tomu prostřednictvím krve, která zaplavuje nižší mozková centra směsí látek živočišného původu. Vejci není stimulován pouze systém endokrinních žláz, stimulace hypothalamu vede k nadměrnému dráždění nižších charakterových vlastností člověka po stránce elektronické - rovnováha chemických a elektronických sil je posunuta směrem ke spodku mozku namísto k jeho vršku.
V mozku je králem mozková kůra. Přemýšlíme, řešíme problémy, věříme, doufáme, nesobecky milujeme a uctíváme svého Stvořitele vrchní částí mozku, nikoliv spodní. Prostá, zdravá strava a jednoduchý životní styl vedou k vynikajícím duševním schopnostem. Ničit si vrchní část mozku alkoholem a stimulovat spodní část mozku dráždivou potravou je dvojnásob destruktivní. Má to za následek, že člověk začíná jednat jako zvíře.
Vejce nejsou rozhodně jediným faktorem tohoto paradigmatu duchovní a morální průměrnosti, tento faktor je však zvlášť důležitý u citlivých a nezralých mozků dětí a dospívajících.
A na závěr - něco lepšího
Naším sloganem by mělo být: Něco lepšího. Tofu je lepší než vejce. Vlašské ořechy, mandle a olivy jsou mnohem lepší než vejce. Snižují riziko srdečního onemocnění, místo aby jej zvyšovaly. Před tím, než byl objeven a zpřístupněn k používání vitamín B12 (bývá přidáván např. do sójových nápojů, cereálií, či je k dostání v tabletách), bylo obtížné se bez vajec obejít. Těžko se však dá ještě dnes propagovat něco, co může být nezbytné někde v sibiřských tajgách, jako model pro zdraví moderního západního člověka.
Dnes již není bezpečné konzumovat průmyslově vyráběná vejce. Platí ovšem, že v případech, kdy není nic jiného k dispozici, jsou dobře uvařená vejce mnohem vhodnější než masité potraviny. Pokud tedy musíte vejce užívat, vždy je dobře uvařte, abyste zajistili, že budou zničeny baktérie a viry i bílkovinné antigeny. Nezapomínejte však, že vejce nepatří mezi prvotřídní potraviny.
Využívejte zahrady, sady a pole. Je nejvyšší čas stát se vegetariánem. Nezůstávejte mrchožroutem, který se živí dalšími mrchožrouty. Tisíce lidí strádají v důsledku své neinformovanosti. Když budete stolovat s lidmi, kteří vejce ještě konzumují, nešiřte rozkol snášením argumentů na podporu svého přesvědčení. Buďte raději živoucím příkladem. Nehádejte se.
Buďme příklady zdraví, které je zaměřeno na službu ostatním, ne zdraví, které slouží jenom samo sobě.
Bernell E. Baldwin