Vliv duchovnosti na manželství
I když se toto tvrzení může zdát dost přehnané, jeho pravdivost podporují mnohé vědecké výzkumy. Larson a Olson například zkoumali 25 000 párů na základě prožívání jejich duchovních hodnot. Během výzkumu rozdělili páry do dvou skupin: v první skupině byly dvojice s vysokou duchovní shodou (partneři souhlasí se vzájemnými duchovními hodnotami a jejich prožíváním, oba tedy věří podobně) a druhou skupinu představovaly páry s nízkou duchovní shodou (partneři nesouhlasí s duchovními hodnotami svých protějšků, věří tedy rozdílným způsobem nebo jim duchovní hodnoty nic neříkají).
Výzkum prokázal, že ty páry, v nichž jsou muž i žena věřící či duchovní hodnoty prožívají podobně, dosáhly ve všech ostatních oblastech vztahu lepších výsledků než páry, které věřící nejsou nebo si jejich prožívání duchovních hodnot odporuje. Zkoumanými oblastmi vztahu byly v této studii: spokojenost s manželstvím, osobnost, rodičovská role, komunikace, řešení konfliktů, rodina a přátelé, nakládání s financemi, volný čas, naplňování rolí, sexualita, blízkost, flexibilita.
Víra a duchovní hodnoty mají tedy na manželství velký vliv: mohou být zdrojem síly vztahu, mohou však být i zdrojem napětí. Záleží totiž na skutečnosti, zda je víra manželských partnerů vzájemně kompatibilní. Dalším zajímavým výsledkem výzkumu bylo zjištění, že věřící páry mají méně manželských konfliktů, projevují větší ochotu spolupracovat a obecně jsou se svým manželstvím spokojenější. Kromě toho se u dětí věřících rodičů projevuje v pubertálním období méně poruch chování oproti dětem pocházejícím z nevěřících rodin. Mají také lepší známky ve škole a prokazují větší ochotu k dobrovolnictví a ke společenské odpovědnosti.
Kompatibilita
V rámci kompatibility musíme přihlédnout i k tomu, že muži a ženy v podstatě prožívají víru různým způsobem. Pro muže jsou důležitější vnější vazby, které dávají jistotu neuchopitelné a neměřitelné dimenzi duchovnosti. Významnou roli u nich hraje učení (dogmatika) a formální pořádek bohoslužby. Naproti tomu ženy prožívají víru kreativněji, volněji, intuitivněji. Dávají větší důraz na hudbu, barvy a na vnitřní obsah pobožnosti. Tyto rozdíly jsou přirozené a neznamenají nekompatibilitu páru.
Z knihy Gábora Mihalce Než si řeknete ano. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.