17 tipů, jak bojovat s virózou
Naordinujte si střídavou sprchu. – Při prvním náznaku nachlazení nebo chřipky si dejte „střídavou sprchu“. Čím dříve to uděláte, tím účinnější to bude. Tato procedura zvyšuje počet bílých krvinek proudících v krvi a dokáže odvrátit úplné propuknutí infekce.
Nejprve si pusťte horkou vodu, nejteplejší, jakou snesete (40,5°C-43,3°C). Po třech minutách pak pusťte studenou vodu. Začněte s menším rozdílem teplot. Pomůže vám, když budete u sprchování studenou vodou skákat na místě a třít si kůži. Studenou vodu nechejte proudit asi 30 vteřin. Nikdy ji nenechte téct tak dlouho, abyste prochladnuli – to je nežádoucí. Pokud je vám zima, pusťte znovu horkou vodu a ohřejte se; poté zkuste kratší dobu pod studenou sprchou, nebo si tentokrát pusťte studenou o trochu méně ledovou. Střídání horké a studené vody zopakujte celkem třikrát. Skončete studenou sprchou. Rychle se osušte a uložte se alespoň na hodinu do postele. Tento postup opakujte 1-2x denně.
Pokud trpíte cukrovkou, srdečním onemocněním nebo jinou poruchu krevního oběhu, výrazně rozdíl mezi teplotami zmenšete.
Odpočívejte. – Pokud budete nadále stejně aktivní jako běžně, obvykle zhoršíte své příznaky a prodloužíte dobu trvání nemoci. Zejména s horečkou byste měli ulehnout do postele a nechat tělo nerušeně vykonávat léčebný proces.
Pokud je to možné, neužívejte antibiotika. – Nachlazení a chřipku způsobují viry. Antibiotika léčí pouze bakteriální infekce, například streptokokovou infekci krku. Antibiotika navíc mohou narušit zdravou bakteriální rovnováhu v trávicím ústrojí. Vyzkoušejte bylinné přípravky, například česnek nebo echinaceu – mohou tělu pomoci v boji s infekcí i bez škodlivých vedlejších účinků. (Echinaceu užívejte, pouze když máte infekci; jinak může ztratit svoji účinnost.)
S objevením prvních potíží nasaďte vitamín C. – Vitamín C prokazatelně zmírňuje závažnost potíží a zkracuje délku trvání nachlazení nebo chřipky (1 000 mg ráno a 500 mg odpoledne).
Jezte jednoduchou stravu. – Vyvarujte se konzumace cukrů a tuků. Vyřaďte mléčné výrobky, ty zhoršují problémy související se zahleněním. Pijte hodně tekutin. Voda, polévka či zeleninový vývar jsou vhodné možnosti. Vypijte až 2,3 litrů denně.
Udržujte ruce, chodidla, krk a uši v teple. – Průtok krve nosními dutinami klesá společně s poklesem teploty končetin. Virům prospívá výsledné snížení teploty a zpomalený průtok krve nosními dutinami. Právě proto je člověk při prochladnutí méně odolný vůči infekcím horních cest dýchacích.
Nadýchejte se čerstvého vzduchu, ale pozor na průvan. – Udržujte v místnosti teplo (20-22°C), ale ne horko. Provádějte cvičení s hlubokým dýcháním, ideálně venku.
Dopřejte si trochu slunečních paprsků, ale neprochladněte. – Sluneční světlo posiluje imunitní reakci a zvyšuje tvorbu prospěšných hormonů, díky kterým se budete cítit lépe.
Nesnažte se za každou cenu zmírňovat horečku. – Horečka je obranný mechanismus těla pro boj s infekcí. Pokud je vám chladno, jste v zahřívacím stádiu horečky. Udělejte něco, co vás zahřeje. Když je vám horko a potíte se, přesunuli jste se do ochlazovacího stádia horečky. Často se tomu říká „srážení horečky“.
Uvolnění ucpaného nosu. – Pijte horký vývar nebo čaj, například mátový nebo zázvorový. Do polévek přidávejte hodně česneku a cibule, jezte je horké. Používejte slané kapky do nosu: rozpusťte ¼ lžičky soli a ¼ lžičky jedlé sody v 1 šálku teplé vody – nalijte do čisté lahvičky od očních kapek nebo nosního spreje. Používejte vodní odpařovač s eukalyptovou silicí. Na ucpané dutiny si přikládejte horký obklad. Kupte si v lékárně speciální náplasti na uvolnění nosu.
Úleva od bolesti v krku. – Kloktejte slanou vodu: ¼ lžičky soli na 1 šálek teplé vody. Cucejte pastilky se zinkem. Zvlhčujte vzduch v místnosti, zejména v noci. Přikládejte si na krk teplé obklady.
Proti kašli. – Pijte mátový nebo zázvorový čaj se lžičkou medu. Med smíchaný s čerstvou citrónovou šťávou může také utišit kašel, ale nepřehánějte to s ním. Používejte vodní odpařovač s eukalyptovou silicí. Dejte si na hruď horký zábal.
Užívejte přípravky s Lactobacillus acidophilus. – Mohou pomoci v boji s virovými i bakteriálními infekcemi tím, že zajistí hojnost prospěšné střevní mikroflóry.
Zmírněte stresovou zátěž. – Nepřemýšlejte neustále nad tím, jak se cítíte a o co všechno přicházíte. Čtěte oddechovou a pozitivní literaturu nebo poslouchejte příjemnou hudbu. Podle výzkumu provedeného na Carnegie Mellon University v Pittsburghu má pozitivní nálada schopnost zmenšovat závažnost příznaků.
Pokud máte závažné příznaky, navštivte lékaře. – Mezi závažné příznaky patří horečka nad 40°C (nebo 38,8°C když trvá déle než jeden den). Dále silná a přetrvávající bolest v krku, bolest uší, ztuhlý krk, vlhké zvuky jdoucí z hrudi, barevný hlen nebo chrchel a kašel přetrvávající více než týden po odeznění ostatních příznaků. Tyto příznaky mohou značit závažnější onemocnění.
Nešiřte infekci. – Zůstaňte doma. Používejte jednorázové kapesníky při každém zakašlání, kýchnutí a smrkání. Nepřipravujte jídlo pro ostatní, neseďte a nestůjte v blízkosti ostatních lidí. Myjte si pravidelně ruce.
Jakmile se začnete cítit lépe, nevracejte se ihned to normálního režimu. – Následkem je obvykle opětovné propuknutí nemoci. Šetřete se několik dalších dní a klidně dále zůstávejte v posteli. K normálnímu dennímu režimu a aktivitě se vracejte postupně a pomalu.
Z materiálů Uchee Pines Institute, USA