Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

8 zaručených rad, jak na kvalitní spánek

Nemůžete usnout, často se budíte a ráno si připadáte, jako kdybyste celou noc probděli? Možná potřebujete investovat do nové postele, omezit pití kofeinových nápojů nebo pravidelně větrat. Vyzkoušejte osm zaručených rad, které vám pomohou dosáhnout kvalitního spánku.
Rubrika: Spánek
|
Typ článku: Články

Základem je kvalitní postel a matrace

Co naplat, bez kvalitní postele můžete na vydatný spánek zapomenout. Investujte proto do bytelného lůžka a vhodné matrace, která se přizpůsobí vašemu tělu a poskytne mu potřebnou oporu. Zatímco děti do 15 let by měly spát na tuhé matraci, seniorům bude vyhovovat zlatá střední cesta. A co když se nacházíte někde mezi těmito skupinami? Pak záleží zejména na vašich osobních preferencích a poloze, ve které spíte nejčastěji.

TIP: Svou novou postel seženete na Heurece. Prohlédněte si širokou nabídku lůžek, seřaďte je podle oblíbenosti nebo ceny a nezapomeňte si přečíst uživatelské recenze, které vám usnadní konečný výběr.

Večer se rozlučte s kofeinem

V pozdních odpoledních hodinách se vyhněte pití kofeinových nápojů, mezi které patří nejen káva, ale také energetické nápoje, zelený a černý čaj nebo kakao. Místo toho si před spaním pochutnejte na bylinkovém čaji – vyzkoušejte například výluh z heřmánku nebo meduňky, která uklidňuje a pomáhá s usínáním.

Obklopte se tmou

Zatáhněte závěsy nebo rolety a vypněte vše, co v pokoji svítí a bliká. Ve tmě se vyplavuje hormon melatonin, který funguje jako spouštěč spánku. Jakmile je ho nedostatek, budete přes den unavení a v noci se vám bude špatně usínat.

Vyhněte se modrému světlu

Na vyplavování melatoninu má negativní vliv zejména takzvané modré světlo, které na vás bez přestání útočí z televize, notebooku a mobilního telefonu. Vykažte proto veškeré elektronické přístroje za dveře ložnice nebo je použijte naposledy hodinu před spánkem.

Rozmyslete si večerní cvičení

Cvičení je skvělá věc, snažte se ho ale praktikovat spíše po ránu. Při sportu se vám rozproudí krev a do těla se vyplaví endorfiny, takže na spánek v tu chvíli nebudete mít ani pomyšlení. Něco jiného samozřejmě je, pokud si večer uděláte čas na jógové protažení.

Zvykněte si na pravidelný režim

Tělu prospívá, když každý den spíte stejný počet hodin. Naučte se proto chodit spát a vstávat v tentýž čas. Pomůže vám, pokud si před spaním zavedete relaxační rituály. Vyrazte například na krátkou procházku, dopřejte si horkou vanu při svíčkách nebo si v posteli přečtěte kapitolu ze své oblíbené knihy.

Ztlumte topení v ložnici

Kvalitu spánku ovlivňuje mimo jiné i teplota vzduchu v místnosti, kde spíte. Obecně se doporučuje nastavit termostat na 16–20 °C, každému ale vyhovuje trochu jiná teplota. Důležité je, abyste se v noci nepřehřívali ani netřásli zimou. Nezapomeňte také dostatečně větrat, a to minimálně ráno a večer.

Zrelaxujte se na ozdravném pobytu u moře

Teplota vzduchu není jediný faktor, který ovlivňuje kvalitu spánku. Mezi další faktory patří vlhkost vzduchu a minerály obsažené v ovzduší. Proto má pobyt u moře velmi příznivý dopad na obecnou pohodu, a tak i kvalitní spánek. Dovolená Řecko je tak jednou z variant, jak si dopřát trochu toho odpočinku.

 

Počet přečtení: 1483
Datum: 29. 9. 2021