Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Vyspi se do krásy a do zdraví

Je obdivuhodné, jak se naše tělo dokáže doslova hojit, když spíme. Někteří se proto na spánek dívají i z pohledu přerušovaného hladovění.
Rubrika: Spánek
|
Typ článku: Články

Mnoho procesů v těle, jako je chuť k jídlu, trávení a metabolismus tuků a cukrů, je řízeno cirkadiálními rytmy (biologické rytmy po dobu 24 hodin). Tyto rytmy si lze představit jako zabudované hodiny v těle, které řídí mnoho důležitých funkcí.

Ukázalo se, že tyto hodiny mohou být ovlivněny tím, kdy jíme. Nepravidelné jedení naruší tento citlivý systém, který kontroluje výživové procesy v těle. Toto narušení může vést k vážným následkům.

Jedna ze studií ukázala, že lidé pracující na směny a v noci mají zvýšené riziko vzniku různých, ale především kardiovaskulárních a metabolických onemocnění. Při trávení živin totiž slinivka břišní produkuje mnoho důležitých hormonů v době, kdy jíme. Nepravidelné jídlo nebo přejídání proto může zmást naše „tělesné hodiny jídla“, a tak negativně ovlivnit vylučování inzulinu ze slinivky břišní. To může vést k diabetu nebo obezitě.

Zjistilo se, že pokud se okrádáme o spánek, náš mikrobiom se dokáže změnit směrem k profilu, který je náchylný k vzniku obezity. Nedostatek spánku je spojován i se zvýšenou chutí k jídlu, přírůstkem na váze, zvýšeným rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění a diabetu, sníženou imunitou, depresí a sníženou schopností koncentrace.

Kolegové z King’s College v Londýně prokázali, že nedostatek spánku skutečně ovlivňuje množství konzumované potravy. Zjistili, že lidé, kteří spí méně a mají spánkový deficit, mají i zvýšený denní příjem kalorií (šlo celkem až o čtyři výměnné chlebové jednotky navíc ne srovnání se skupinou, která spala normálně). Také bylo zjištěno spojení nedostatku spánku se sníženou imunitou. To samozřejmě nikoho nepřekvapuje.

Na druhou stranu naše mikrobiota může přispět k dobrému spánku tím, že dokáže vytvářet serotonin a dopamin. Také se ukazuje, že změnou stravy lze zlepšit spánek nebo alespoň snížit problémy se spánkem.

Pokud se u myší pomocí antibiotik poruší jejich střevní mikroflóra, při spánku u nich dochází (ve srovnání s kontrolní skupinou, jejíž mikrobiotu antibiotika nenarušila) k „přepínání“ mezi stavem bdělosti a spánku.

Předpokládá se, že tyto poruchy spánku mohou být vyvolány vlivem nízkých hladin serotoninu, protože se snížilo množství mikrobů, které ho produkují. Není proto překvapením, když se ukazuje, že prebiotika, která živí prospěšné mikroby v našich střevech, mohou pomoct i při udržování kvality spánku u lidí.

Z knihy Ladislava Kužely a Zuzany Čižmárikové Zdraví bez léků. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 115
Datum: 24. 2. 2025