Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Afty: Nezvaní návštěvníci v ústní dutině

Každý máme v ústní dutině 300 až 400 druhů bakterií. Zatímco většina těchto droboučkých organismů nám pomáhá udržet orální zdraví, zbývající část je útočná a stejně nebezpečná jako viry.
|
Typ článku: Články

Sliny v ústech mají antibakteriální a protiplísňové účinky. Dokážou zneškodňovat kyseliny, zacelovat drobné defekty, ředí organické kyseliny, které nám zůstávají v ústech po jídle - ale s afty si neporadí. Malé bělavé nebo nažloutlé vřídky s červeným lemem se zničehonic vytvoří na jazyku, dásních, na patře nebo sliznici rtů a tváří a neuvěřitelně bolí při jídle i mluvení.

Afty, lékařsky nazývané aftózní stomatitida, začínají řezavým pocitem, případně necitlivostí v místě budoucího výsevu. Během jednoho dne se vyvinou malé vřídky, které nepřesahují 0,5 cm v průměru. Zahojí se bez jizvy během deseti dnů, ale dokážou nám pořádně otrávit život. Velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy.

Afty obou typů mají sklon se dvakrát až třikrát během roku vracet. Postihují hlavně mladé lidi, častěji ženy. Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí hormony, proto se často objevují u žen před menstruací. Vznikají i důsledkem stresu, který vyvolá přehnanou imunitní reakci organismu na bakterie, vyskytující se normálně v dutině ústní. Nelze vyloučit ani virový původ. Někdy stačí, abyste se při jídle nechtě kousli do tváře nebo snědli nezvykle kořeněné jídlo, původcem může být i dráždivá zelenina či ovoce. Dalšími „spouštěči" výsevu aft jsou špatně sedící zubní protézy, rovnátka, ulomené zuby a zlozvyk skousávání rtů a tváří.

Jak si můžeme pomoci? Zbraní v trvalém boji proti těmto nezvaným hostům v ústech je vitamín C, který posiluje imunitu, a prostředky orální hygieny, obsahující flavonoidy, jež zvyšují jeho účinnost. Výborný je extrakt z grapefruitových jadérek ve formě kapek (např. Citrovital). Ty můžete na postižené místo nanést přímo, nebo je používat k opakovanému výplachu úst během dne. Grapefruitová jádra obsahují protizánětlivé, antibakteriální a antivirové složky, které si s afty poradí. Jsou vynikajícím antioxidantem, jenž podporuje imunitní buňky v boji proti infekci.

Buďte opatrní při čistění zubů, používejte kartáček s měkkými štětinami, vlastní příbor, talíře, skleničky a ručníky. Dokud se afty nezhojí, vypusťte z jídelníčku kyselá a kořeněná jídla.

Počet přečtení: 3809
Datum: 28. 1. 2014