Angina pectoris
Při několikavteřinovém nedostatečném okysličení srdce dochází k poruchám funkce. Vnějším projevem mohou být různé nepříjemné pocity v hrudníku. Pacienti často nepopisují tyto stavy jako velkou bolest, ale spíš jako tlak, napětí, svírání, pálení, píchání nebo také jako špatné trávení a lokalizují své pocity do oblasti hrudní kosti, přičemž bolesti mohou vystřelovat do levého ramene nebo až malíčku levé ruky, do krku, zad, zubů ap.
Mezi nejčastější příčiny popsaného stavu patří zvýšená námaha (chůze do kopce, proti větru, běh), prudké změny teploty, emoce (hněv, sexuální aktivita, veřejné vystupování) a těžké jídlo. Nepříjemné až bolestivé pocity trvají jen několik vteřin. Záchvat anginy pectoris může trvat až 15 minut. Po přerušení námahy se stav rychle upraví. Výskyt, četnost a projevy se mohou u téhož člověka měnit i v průběhu dne. Někteří pacienti uvádějí výskyt záchvatů po ulehnutí na lože (pravděpodobně vlivem chladné pokrývky) nebo při ranním česání, holení ap. (zdvižené ruce).
Léčba
Doporučuji vhodný tělocvik – program postupného zvyšování tělesné námahy. Pacienti by měli začít s malými dávkami a postupně je zvyšovat tak, aby se s nimi organismus dokázal vyrovnat. Když se dostaví bolest, snižte intenzitu, ale cvičení nepřerušujte. Ukončete ho teprve tehdy, jestliže bolest ani potom neustoupí.
Kouření může u někoho vyvolat záchvat, proto se nedoporučuje kouřit. U kuřáků klesá výkonnost o 20-25 %.
Pacienti by se měli teple oblékat, aby neprochladli. U někoho může vyvolat záchvat třeba jen vystavení tváře studenému větru.
Zkuste si postel upravit tak, abyste měli hlavu trochu výše.
Záchvat mohou způsobit též studené nápoje. Je nutné se jim vyhnout.
Máte-li nadváhu, je důležité, abyste svou hmotnost upravili na přiměřenou hodnotu. Jezte jen menší dávky, ne více než tři za den. Nikdy se nepřejídejte. Neměli byste mít pocit přeplněného žaludku. Vylučte z potravy všechny volné tuky (margaríny, majonézy, zákusky, čokoládu ap.). Měli byste vyloučit všechny potraviny živočišného původu.
Dostatečné množství vitaminu E způsobí údajně výrazné zlepšení anginy pectoris. I další vitaminy a látky s antioxidačními vlastnostmi (vitamin A, karotenoidy, vitamin C, selén, taniny, polyfenoly ap.) jsou potřebné v prevenci jak anginy pectoris, tak i záchvatů u už postižených pacientů. Všechny tyto látky se nejvíce nacházejí v rostlinné potravě (tmavolistová a žlutá zelenina, citrusy, obilniny, klíčky, ořechy ap.).
Vyhýbejte se rovněž alkoholu. Alkohol může vyvolat záchvat anginy pectoris.
Zhoršení anginy pectoris (zvláště nestabilní formy) vyvolává i psychický stres. Součástí systematické léčby je i psychohygiena, která stres pomůže úspěšně zvládnout. Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají čas na pravidelnou modlitbu, mají méně srdečních onemocnění.
Nepříznivá je kombinace cukrovky s anginou pectoris. Pacient, který trpí jedním z těchto onemocnění, by měl udělat všechno pro to, aby nepodlehl také tomu druhému. Režim pro léčbu jednoho z těchto onemocnění pomáhá předcházet i druhému.
MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion, Advent-Orion)