Anglické i černošské děti (v USA) mohou trpět nedostatkem vitamínu D
Kůže černošských dětí odolává pronikání ultrafialovým zářením - a nedostává se jim dostatku vitamínu D. To je důvod, proč se u černošských dětí (v USA) vyskytuje častěji křivice.
Podle dr. Lewise Lightera lidé se světlou barvou pleti migrovali z tropických oblastí na sever, aby se chránili před nadbytkem slunečního záření. Lidé s tmavou barvou pleti na severu dostali snadno křivici. Přežili tedy pouze lidé se světlejší barvou pleti. Dnes jsou jejich potomky populace žijící v severní Evropě a Skandinávii.
Existuje jedna výjimka z pravidla, že všichni lidé potřebují sluneční svit, a tou jsou Eskymáci. Eskymáci musí nosit tlusté a těžké oblečení, které brání slunci, aby proniklo k jejich kůži. Křivice je však mezi nimi neznámým onemocněním. Důvodem je, že jedí rybí játra i játra dalších zvířat, která jsou dobrým zdrojem vitamínu D.
Bez vápníku se krev špatně sráží. Jeho nedostatek tedy vede k plošnému krvácení do trávicího traktu, zvýšené nervové i svalové dráždivosti a ke křečím. Skutečnou příčinou všech těchto zdravotních problémů může být nedostatek vitamínu D. Oblečení i okenní skla brání průchodu ultrafialového záření. I zimní slunce obsahuje velmi málo ultrafialového záření a vzhledem k tlustým vrstvám oblečení se vytváří velmi málo vitamínu D. Řešením je užívat olej z rybích jater (rybí tuk).
Z knihy Gunthera B. Pauliena, Ph.D. „The Divine Philosophy and Science of Health and Healing".