Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ani čerstvé maminky se nemusí vzdát cvičení

Kdo jednou okusil chuť aktivního života, těžko si bude zvykat na nicnedělání. Těhotenství a rané mateřství považuje mnoho žen za překážku ve cvičení, nemusí to však tak být. Stačí odhodlání a chuť přizpůsobit se novým okolnostem.
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Články

Důkazem jsou tisíce selfie fotek "těhulek", kterým neubývá ani milimetr ze svalů, nebo maminky, které se po šestinedělí dostali do formy za pár týdnů. Sestavili jsme několik tipů na cvičení, které můžete dělat, i když jste se stali mámou.

Těhotenství

V první řadě je třeba připomenout, že těhotenství je velmi citlivé období, kdy tělem proudí neskutečné množství hormonů. Proto byste měli cvičit ve speciálních kurzech, kde jsou cviky sestaveny tak, abyste neublížili ani sobě a ani miminku. Cvičit v těhotenství můžete jen za předpokladu, že jste absolutně v pořádku a nehrozí žádné komplikace. Pokud to tak není, těch několik měsíců vydržte, a pak vzhůru do cvičení!

Běh s kočárkem

Když se zotavíte po příchodu potomka, je čas začít s "baby tréninkem". Procházky na čerstvém vzduchu jsou pro dítě nesmírně důležité, otužují, zvyšují imunitu, podporují kvalitu spánku i chuť k jídlu. Pokud jste v těhotenství hodně přibrala, začněte jen s rychlou chůzí, aby vaše klouby moc netrpěli. Zpočátku se vybírejte na procházky s kočárkem na kratší trasy do jednoho kilometru po rovině - nepřešlapujte však ledabyle z nohy na nohu, ale nasaďte hezky svižný krok, alespoň na 10 - 15 minut. Pokud máte kromě miminka i starší dítě do tří let, může jít vedle vás a na jízdu použít například odrážedlo. Pokud máte ještě větší dítě, koloběžka zajistí, že udrží s vámi krok.

Po týdenním zácviku zvyšte tempo, s kočárkem před sebou se dejte do lehčího klusu. Postupně prodlužujte trasy a ztěžujte terén - vybíhejte do kopečků, pusťte se po lesní cestičce nebo tlačte kočárek na bruslích. Pamatujte, že ve dvojici to jde snadněji, a tak si najděte kámošku - maminku na společné cvičení. Vzájemně se budete inspirovat a podporovat v tréninku.

Pro štíhlý pas, boky a hýždě

Když při svém běhu dorazíte do parku či na prázdné parkoviště, můžete si dát několik cviků pro zeštíhlení pasu. Postavte se vedle kočárku, tak abyste ho měli po pravé straně. Pravou rukou chytněte držadlo, nohy mírně rozkročte - přibližně na šířku ramen, nadechněte se a s výdechem vytáhněte levou ruku a nakloňte se doprava, přičemž se nesmíte předklánět ani zaklánět. S nádechem se vraťte do původní polohy a opakujte alespoň desetkrát. Pak se postavte z druhé strany kočárek a cvik opakujte.

Když chcete zpevnit zadní partie, kterým dalo těhotenství zabrat, postavte se před kočárek, uchopte držadlo - na šířku ramen a mírně se rozkročte - opět na šířku ramen. Nadechněte se s výdechem klesněte do mírného podřepu, tak aby zadek nebyl nižší než kolena. S nádechem se vraťte do stoje. Cvik opakujte 15 krát. Při tomto cvičení můžete kočárek houpat a uspávat tak děťátko.

Když prší

Ani ošklivé počasí vás nemusí odradit od cvičení, jen ho musíte převést uvnitř. Využijte chvilku na cvičení, když vašeho prcka zaujmou hračky, nebo jej jednoduše zapojte do svého tréninku. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a lýtka zvedněte nad podlahu tak, aby byly rovnoběžně s podlahou. Děťátko ležící na břiše si položte na bérce, držte ho rukama a vytahujte se za ním v pravidelných sklapovačkách. Když se vytahujete nahoru, nadechněte se, klesáním k zemi vydechujte.

Podobně můžete cvičit celým tělem. Lehněte si na záda, pokrčte kolena a děťátko si položte na bérce, držte ho za ručky, aby nespadlo, ale v žádném případě ho za ně netahejte. S nádechem zvedejte dítě vzhůru, vytahujte se za koleny, a zároveň táhněte kolena k hlavě. Pro lepší motivaci můžete dát děťátku při každém setkání pusu. S výdechem se pomalu vraťte do výchozí polohy. Opakujte alespoň desetkrát.

Počet přečtení: 2403
Datum: 25. 11. 2020