Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Aspirin není pro zdravé

Nové výzkumy ukazují, že zdraví lidé by neměli užívat aspirin (kyselinu acetylsalicylovou /anopyrin) za účelem prevence kardiovaskulárních chorob.
Rubrika: Léky
|
Typ článku: Studie

Nese to s sebou více rizika než užitku: na každé dva případy kardiovaskulárních příhod, kterým se díky aspirinu předešlo, připadají více než tři případy závažného krvácení způsobeného užíváním aspirinu.

Pravidelné užívání nízkých dávek aspirinu se podle nejnovějších poznatků doporučuje pouze osobám s onemocněním kardiovaskulárního systému (tedy je-li stanovena diagnóza, není důležité, zda se onemocnění projevuje vnějšími příznaky nebo ne).

Zdraví lidé by měli pro udržení si zdraví svého srdce a cév využívat hlavně opatření v rámci životního stylu: nekouřit, zdravě se stravovat, udržovat přiměřenou hmotnost a krevní tlak, pravidelně a přiměřeně sportovat. Statiny se pro zvýšené riziko cukrovky (zejména u postmenopauzálních žen) v rámci primární prevence také rozhodně nedoporučují.

Některé nové studie nepotvrdily ani názor, že užívání aspirinu snižuje riziko vzniku rakoviny. Trvaly však příliš krátce na to, aby mohly takový efekt důvěryhodně sledovat - otázka možné prevence rakoviny (např. tlustého střeva či jícnu) aspirinem zůstává tedy zatím otevřená.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 4464
Datum: 25. 1. 2016