Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Strava vs. léky

Na základě studie, jíž se zúčastnilo přes sto tisíc obyvatel Minnesoty, se uká­zalo, že sedm z deseti lidí dostává každoročně předepsán přinejmenším jeden lék. Více než polovina účastníků výzkumu bere dva a více léků a 20 % nejméně pět.
Rubrika: Léky
|
Typ článku: Články

Když to vše spočteme, podepisují lékaři ve Spojených státech okolo čtyř miliard receptů za rok, což je čtrnáct předpisů na obyvatele.

Dva nejčastěji předepisované léky jsou Simvastatin, snižující hladinu choles­terolu, a Lisinopril, sloužící k redukci vysokého krevního tlaku. Aby se přede­šlo nemocem, polykají Američané obrovské množství léků. Jak jsou ale tyto léčebné prostředky účinné?

Přílišná důvěra v sílu léků a procedur, jež mají zabránit nemocem, může být jedním z důvodů, proč lékaři i pacienti podceňují zdravou stravu a zdra­vý životní styl. Z průzkumů vyplynulo, že lidé mají tendenci silně přeceňovat schopnosti mamogramů a kolonoskopií, pokud jde o možnosti zabránit úmr­tím na rakovinu. Totéž platí pro léky, jako je Fosamax (alendronát), jenž má pomoci předcházet fraktuře krčku stehenní kosti, nebo Lipitor (atorvastatin), který má zase odvracet smrtící infarkty. Žádný div, že se většina lidí i nadále spoléhá na to, že je zachrání léky. Když se však lidé během podobných prů­zkumů dovědí, jak málo výhod tyto léky skýtají, mnozí se netají tím, že by je přestali brát, pokud by to věděli.

Jak účinné jsou některé z těchto nejčastěji užívaných léků? Pokud se jedná o cholesterol, vysoký krevní tlak a léky na ředění krve, pak šance, že dokonce i pacienti s vysokým rizikem onemocnění by z nich mohli mít nějaký prospěch, je zpravidla menší než 5 %, a to pro období pěti let. Když se pacientů zeptáme, zda chtějí znát pravdu, většina pacientů řekne, že ano. Jako lékaři nicméně víme, že pokud bychom jim tuto informaci prozradili, jen málo pacientů bude ochotno brát uvedené léky každý den po celý zbytek svého živo­ta, což by bylo na škodu malého procenta těch, kdo z těchto léků mají skuteč­ně užitek. Proto také lékaři, mnohdy ovlivňovaní farmaceutickým průmyslem, tak často přeceňují výhody těchto léků a zároveň se příliš nezmiňují o tom, jak zanedbatelné tyto výhody ve skutečnosti jsou.

V případě oněch stovek milionů lidí, kteří užívají tyto léky a nemají z nich přitom žádný prospěch, jednoduše vůbec nejde o všechny ty peníze, které jsou za ně utraceny, a vedlejší účinky, jimž jsou vystaveni. Pro mě jsou tou pravou tragédií všechny ty ztracené příležitosti dobrat se kořenů příčin stavu, v němž se pacienti nacházejí. Když lidé dramaticky přeceňují schopnost léků je ochrá­nit, není moc pravděpodobné, že by bylo možné je přesvědčit, aby změnili svou stravu natolik, aby zásadním způsobem snížili riziko, jemuž jsou vysta­veni.

Vezměme si například statiny, léky snižující hladinu cholesterolu. To nej­lepší, co mohou tyto léky nabídnout, je tříprocentní snížení nebezpečí infark­tu nebo smrti pro dobu šesti let. Strava založená na celozrnných obilovinách a nezpracovaných rostlinných produktech vykazuje dvacetkrát lepší výsledky – snižuje totiž absolutní riziko o 60 %, a to v období kratším než čtyři ro­ky. V roce 2014 uveřejnil doktor Caldwell Esselstyn Jr. studii případů dvou stovek osob se závažným srdečním onemocněním, kde prokázal, že zdravá stra­va založená na rostlinných produktech může zabránit závažným srdečním pří­hodám u 99,4 % pacientů, kteří se k ní uchýlili.

S těmito výsledky není nad čím uvažovat. Opravdu nemáte při snaze chránit se před infarktem z čeho vybírat, protože z krátkodobého pohledu léky nepů­sobí v 97 % případů. Zdravá strava a léky se samozřejmě navzájem nevylučují a mnozí lidé, svěření do moudré péče doktora Esselstyna, pokračují i nadále v užívání léků na srdeční onemocnění. Je pouze zapotřebí realisticky vyhodnotit, jak omezenou roli hraje obsah vaší lékárničky ve srovnání s obsahem vaší ledničky. Nemoci srdce budou i nadále hlavní příčinou úmrtí mužů, žen a poz­ději i dětí, pokud se lékaři budou i nadále spoléhat na léky a potravinové ná­hražky. Pokud ovšem budete konzumovat dostatečně zdravou stravu, vaše srd­ce již nebude nadále tolik ohroženo. Lékaři by měli být hrdí na to, že mohou něco takového prozradit svým pacientům.

Z knihy Michaela Gregera Jak nezemřít. Vydalo nakladatelství Noxi

Počet přečtení: 68
Datum: 19. 3. 2025