Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Bylo mi řečeno, že mi musí být při rakovině prsu vyoperovány i lymfatické uzliny v podpaží. Jsem umělkyně a potřebuji plně vládnout svojí pravou rukou. Je tento chirurgický zákrok skutečně nezbytný?

Ženy jsou dnes běžně vystavovány odejmutí vzorku anebo všech lymfatických uzlin, které „odvodňují“ prs s rakovinou. Pouze vyšetřením pod mikroskopem může lékař určit, zda jsou tyto vzorky součástí raného stadia rakoviny.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Asi v padesáti procentech takto vyšetřovaných případů nejsou zvětšené uzliny postižené rakovinou. Na druhé straně: v 25 procentech případů, kdy nejsou uzliny hmatatelné, je při jejich mikroskopickém vyšetření zjištěno, že obsahují rakovinu. Většina chirurgických zákroků, které se dnes na lymfatických uzlinách provádějí, je pouhým odebráním vzorku spíše než odebráním všech uzlin, jež se běžně provádělo v dobách, kdy byla populární radikální mastektomie. Tato metoda se považuje za nespolehlivou při předpovídání skutečného postižení uzlin.

Někteří lékaři zpochybnili smysl odebírání podpažních lymfatických uzlin na straně postižené chirurgickým zákrokem anebo jejich zničení ozařováním. Během let, kdy Cleveland Clinic prováděla omezenější operace jako lumpektomii anebo jednoduchou mastektomii bez ozařování nebo odebírání lymfatických uzlin v podpažní jamce, byly doby přežití u žen s rakovinou prsu lepší a riziko místního znovuobjevení nádoru bylo překvapivě nižší, než jak tomu bylo v letech, kdy tato klinika používala extenzivnější metody, které ničily lymfatické uzliny.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že lymfatické uzliny, které „odvodňují“ oblast prsu zasaženého rakovinou, hrají důležitou roli při obraně těla proti šíření rakoviny. Další výzkumy ukázaly, že v laboratorních pokusech vykazují lymfatické uzliny u pacientek s rakovinou prsu jednoznačnou aktivitu proti rakovinným buňkám odebraným z nádoru v prsu. Hypotéza je taková, že lymfatické uzliny, které odvodňují postižený prs, produkují bílé krvinky, lymfocyty, které obíhají tělem a jsou schopné ničit rakovinné buňky, jež metastázovaly.

Současná fakta zpochybňují smysl odebírání nebo ničení lymfatických uzlin, i když škodlivý účinek tohoto přístupu nebyl stoprocentně prokázán. Nicméně je jisté, že odebrání lymfatických uzlin, které již vykazují přítomnost rakovinných buněk, neprospívá pacientce tím, že by snižovalo riziko dalšího rozšíření rakoviny nebo prodlužovalo dobu, po kterou postižený rakovinou přežije.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 4052
Datum: 14. 1. 2009