Česnek na srdce i na tlak
Dnes se ovšem ukazuje, že ti, kteří jedí více než stroužek česneku denně, mají lepší funkci tepen než ti, kteří jedí méně než stroužek denně. Vztah příčiny a následku však potvrdíme jedině řádným testováním.
Pacienti se srdečním onemocněním byli náhodně přiřazeni do placebo skupiny nebo do skupiny užívající sušený česnek, a to denně po dobu tří měsíců. A ti, kteří měli to štěstí, že byli ve skupině s česnekem, se dočkali výrazného zlepšení funkce tepen, konkrétně o 50 %. Přitom užívali jen 800 mg prášku ze sušeného česneku denně, tj. asi čtvrtinu čajové lžičky sušeného česneku. Zlepšení funkce tepen o 50 % jen za pár desítek haléřů denně.
Jestliže něco takového dokáže obyčejný česnekový prášek, co teprve vychytané doplňky stravy s výtažky z fermentovaného česneku? Jsou třicetkrát dražší a – vůbec neúčinkují. Čtyři týdny sledování a žádné významné zlepšení.
Když byly sloučeny výsledky desítek studií o česneku, ukázalo se, že česnek dokázal snížit hladinu cholesterolu v krvi o více než 0,4 mmol/l. Mohl by tedy zpomalovat postup aterosklerózy? Tablety se sušeným česnekem vs. placebo tablety po dobu 3 měsíců. Stav lidí v placebo skupině se zhoršil, k čemuž obvykle časem dochází. Když stále jíte stravu, která vám ucpává tepny, budou se ucpávat i nadále. Nicméně v česnekové skupině se rozvoj onemocnění zpomalil a nakonec i zastavil. Bylo by samozřejmě ještě lepší, kdyby se tepny začaly znovu zprůchodňovat, ale na to by člověk do své stravy musel přidat více rostlin než jen česnek. Přesto však i zde lze čtvrtinu čajové lžičky sušeného česneku, tedy lehce dostupného koření, považovat za doplňkovou léčbu aterosklerózy, onemocnění, které je největší zabijákem mužů i žen nejen u nás, ale i v mnoha dalších částech světa.
A co česnek a krevní tlak? Systematický přehled a metaanalýza z randomizovaných kontrolovaných studií nám ukázaly, že česnek má statisticky i klinicky významnou schopnost příznivě ovlivňovat systolický i diastolický krevní tlak. První číslo snižuje takřka o sedm jednotek, druhé číslo zhruba o pět. To nemusí znít jako moc, ale takové snížení diastolického krevního tlaku sníží riziko mrtvice asi o třetinu a riziko srdečního onemocnění o 25 %.
Rostlinná medicína poskytuje příznivé účinky, které jsou provázené jen drobnými nebo dokonce žádnými vedlejšími účinky. V porovnání s jinými typy medicíny také vychází finančně přívětivěji. Je to tak, denní dávka česneku vyjde na pár haléřů.