Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Cesta k závislosti

Když Terryho rodiče požádali Jima neodkladně o schůzku, snažil se jim domluvit. Terry byl podle popisu jasný narkoman, který nepotřeboval Jimovu radu, ale komplexní program protidrogové léčby.
Rubrika: Drogy
|
Typ článku: Články

"Jeho rodiče ale naléhali, a tak jsme se nakonec sešli. Musím říct, že mě šokovali. Přijeli v nablýskaném Mercedesu poslední značky. Terry, kterého jsem si na základě matčina líčení představoval jako otrhaného kluka z ulice, vypadal úplně jinak. Hvězda baseballového týmu křesťanské střední školy vyrůstala v ukázkovém křesťanském prostředí. Jeho bezúhonní rodiče se aktivně účastnili života své církve a chlapce, na kterém jim evidentně velice záleželo, zapojovali také. Řekl jsem si, že tento hoch jen experimentuje, že nejde o nic vážného.

Pak jsem však zůstal s Terrym o samotě a dozvěděl se o něm mnohem víc. Ve třinácti letech se na křesťanském táboře seznámil s partou kluků, kteří se občas vydávali na tajné výpravy do nedaleké hospody. Terry byl mladší, ale bystrý, a nadaný sportovec, a tak ho jednou také přizvali. Poprvé ochutnal pivo, víno a nakonec i marihuanu. Líbilo se mu opojení, které to přinášelo,.ale věděl, že rodiče by s tím nikdy nesouhlasili. Trápilo ho také svědomí, ale uklidňoval se tím, že Ježíš pil přece taky víno.

Jenomže Terry s pitím nepřestal ani po návratu z tábora. Stalo se naopak pravidelnou součástí jeho života. Našel si nové přátele podobného ražení a o všechno ostatní ztratil zájem.

Brzy přišel na to, že vydrží víc, než jiní. Zatímco jeho kamarádi začínali po třech pivech blábolit, nedokázali chodit rovně, bylo jim zle nebo usnuli, on byl naprosto v pořádku. A v pořádku byl i po pěti pivech, po šesti..., musel zkrátka vypít hodně, aby se dostal do nálady. A on se chtěl dostat do nálady. Dokonce tak hodně to chtěl, že po čase už na nic jiného nemyslel. "Pořád jsem se koukal na hodinky, kolik mi ještě zbývá, než vypadnu ze školy na pár piv." A k dobrému pití přišla chuť na nějakého toho jointa.

Ale časem to nestačilo. A tak mu kamarádi nabídli kokain - zaručený prostředek k rychlejší extázi.
Vyzkoušel ho, byl nadšený a okamžitě závislý. "Stal jsem se otrokem," řekl mi. Přitom se Terry stále snažil vypadat nenápadně. Dál na první pohled působil jako slušný student křesťanské školy, ale postupně se mu začala rozpadat stará přátelství, vztahy s děvčaty, zhoršoval se mu prospěch - a k tomu všemu musel krást, aby si mohl dovolit příští dávku. Začal nad svým životem ztrácet kontrolu.

Terry je jedním z více než tří milionů (amerických) dospívajících, kteří se musí každé ráno něčím "povzbudit", aby vůbec dokázali vstát z postele. Prošel si postupně všemi stadii změn, které signalizují závislost.

Obvyklá stadia užívání návykových látek

l. První pokusy s drogami
- obvyklý věk dítěte: druhý stupeň základní školy
- příležitostné pití piva, vína, kouření cigaret, marihuany, čichání chemických látek (lepidlo, čisticí prostředky, spreje apod.), obvykle o víkendu nebo o prázdninách s přáteli
- omezená tolerance organismu snižuje potřebu přejít na silnější drogy
- motivem bývá touha vyrovnat se dospělým a zaujmout oblíbené vrstevníky
- první pokusy doprovází útěky z domu, nepromyšlené jednání, vzdorovitost vůči rodičům

2. Pravidelnější užívání
- obvyklý věk dítěte: střední škola
- tolerance organismu se zvyšuje v závislosti na zvyšování dávek, na večírcích jsou běžné bečky piva, marihuana, hašiš, `extáze
- motivem bývá touha nestát mimo partu, nebýt "out", jiný než většina
- rodící se závislost doprovází častý pobyt mimo domov, nezřídka i přes noc, o víkendech, pozdní příchody, nezájem o domácí dění - noví přátelé, kteří nejsou představeni rodičům, nezájem o přátele původní
- zapírání množství vypitého alkoholu a utracených peněz před rodiči, záškoláctví a zhoršení prospěchu, absence i v ostatních aktivitách, zvláště sportovních, poruchy paměti
- začíná se projevovat starost o denní dávku a pití či užívání drogy se rozšiřuje z večírků do každodenního života
- pozvolný přechod k silnějším látkám - kokainu, "spídu" nebo uklidňujícím prostředkům.

3. Každodenní touha po droze
- užívání tvrdých drog (kombinace amfetaminů, barbiturátů, pervitin, kokain, LSD)
- zvyšující se potřeba stavů navozených drogou a současně potřeba finančních prostředků, množí se domácí krádeže a posléze i krádeže mimo domov
- stav navozený drogou se stává běžným stavem závislého, užívá ji většinou sám, ne už ve skupině
- nutný kontakt s dealerem, možné přestoupení zákona o přechovávání a užívání drog
- zapírání závislosti před širším okolím, ztráta nejlepších přátel, rostoucí izolace
- stále častější záškoláctví, absolutní nezájem o další aktivity, hádky s rodiči
- postupné vnitřní přijetí identity narkomana, stavy apatie

4. Závislost
- stav navozený drogou je již pocit'ován jako normální stav, zatímco stav bez drogy je již nemyslitelný
- přechod k levnější variantě - injekční stříkačce, navázání kontaktu s dalšími pokročilými narkomany
- ubývání na váze, zdravotní potíže, problémy s pamětí a soustředěním, nervozita, stavy úzkosti, úvahy o sebevraždě
- rostoucí pocit viny, postižený cítí, že nejedná správně, ale je neschopen cokoli změnit
- trvalá absence ve škole, izolace od dřívějších aktivit, celodenní honba za drogou
- paranoia, ztráta kontroly nad sebou samým

Díky Bohu, Terry právě úspěšně prochází léčbou a jeho rodina ho v ní podporuje. Prožili obrovský stres a utratili velké množství peněz, ale léčba se daří.

Stephen Arterburn & Jim Burns: Drogy klepou na dveře. Vydalo nakladatelství Nová naděje.

Počet přečtení: 2855
Datum: 8. 8. 2006