Jaký je váš postoj ke drogám a narkotikům?
Lidé je napřed berou dobrovolně, ale pak se na ně stanou závislými a při přerušení jejich příjmu mají nesmírné obtíže, trpí tzv. abstinenčním syndromem. Lidé tedy narkotika - drogy nakonec berou proto, aby netrpěli z jejich nepřítomnosti. V podstatě je jediná cesta, jak zajistit, abychom se nestali narkomany, abychom se nestali závislými na droze. To znamená, uvědomit si toto všechno a nikdy drogu nepoužívat. Jen jsem to napsal, uvědomuji si, že to vůbec není jednoduché. Mám tím na mysli alkohol. To je také droga, má spoustu nebezpečných důsledků a přesto ji alespoň občas za život požívá naprostá většina občanů.
U ve společnosti přijatých a dlouhodobě absolutně legálních drog je těžko tento zásadní přístup dosáhnout. Společensky přijaté drogy jsou tři - alkohol, tabák, kofein (to je ovšem velmi slabá droga).
U ostatních, to je u nelegálních drog, jak z právních, tak ze zdravotních důvodů existuje jediná rozumná cesta, nikdy a za žádných okolností je neužívat. U mnohých z nich je nebezpečí návyku nesmírné. Z lidí, kteří je začali požívat, často naprostá většina končí jako úplné trosky. Zničí si život svůj a ublíží i lidem jim nejbližším. Uvědomme si, jak mnoho zločinů narkomani páchají a jak mnoho zločinů páchají obchodníci s drogami a rozhodněme se, zda se chceme na tom podílet.
A uvědomme si, že jakmile začneme jednou požívat nějakou drogu (a to zvláště některou velmi účinnou nelegální drogu), tak nemáme nejmenší jistotu, zda u nás nepropukne dlouhodobá závislost a zda se ještě vůbec někdy budeme schopni této závislosti zbavit. Jedním z nebezpečí, které představují léčiva, je to, že některá z nich jsou také drogy. Návyk na ně sice vzniká pomalu, ale pozvolna vytvořená závislost může být velice silná a těžko překonatelná.
Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu