Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Chřipky za dveřmi

Akutní infekce horních cest dýchacích patří mezi nejběžnější onemocnění. Běžný člověk zaznamená v průběhu roku průměrně 3 až 6 takových epizod.
|
Typ článku: Články

Nejvíce těmito onemocněními trpí děti do šesti let, protože se dostávají do častého kontaktu s řadou virů a nedostává se jim ještě imunity získané na základě prodělaných infekcí. Je známo více než 200 různých virů, které tyto infekce způsobují.

Pokud budete tyto virové infekce léčit nejmodernějšími léky, budou trvat čtrnáct dní, když však neuděláte nic, bude se vám za dva týdny dařit lépe. Jinými slovy: na běžné nachlazení nebo chřipku neexistuje žádný lék. Jsou však postupy, které mohou zkrátit dobu trvání nemoci a rozhodně ulevit od příznaků infekcí horních dýchacích cest.

Je to rýma nebo chřipka?
Běžné nachlazení je virová infekce, která postihuje horní cesty dýchací. Je charakterizováno zduřením sliznice, vodovým výtokem z nosu a celkovou nepohodou trvající 4-9 dní. Chřipka je podobná, ale její příznaky jsou silnější: patří mezi ně bolení hlavy, svalové bolesti, horečka, zimnice a kašel. Chřipka trvá obvykle 2-6 týdnů.

Prevence - mytí rukou
Virové infekce se šíří předáváním viru z člověka na člověka. Nejběžnější druh úzkého kontaktu mezi lidmi je prostřednictvím rukou, kterými se druhých lidí dotýkáme, nebo "zavirovaných" předmětů (nemyslíme diskety, prosím! - pozn. překladatele). Z rukou se virus dostane na sliznice úst a nosu a způsobí jejich infikování. Viry dokáží na povrchu přežít několik hodin. Mytí rukou je účinným prostředkem, jak šíření viru zabránit. V jedné studii na dětech ve věku od tří do pěti let, které byly vedeny k častému mytí rukou, bylo během chřipkového období zaznamenáno značné snížení rizika nachlazení či onemocnění chřipkou (J Pediatr Health Care 1997 Jan-Feb;11(1):26-31). Šíření infekce z předmětů kontaminovaných viry mohou zabránit dezinfekční přípravky. V jedné studii byl sušený virus vystaven lysolu či bělidlu. Jeho schopnost se šířit se snížila po 10 minutách o 99,9% (Appl Environ Microbiol 1993 May;59(5):1579-85).

Očkování, vakcinaceHlavním opatřením k prevenci chřipkových onemocnění je používání inaktivovaných vakcín. Tyto vakcíny se získávají z chřipkových virů A a B, které se objevily během předchozí chřipkové sezóny. Vakcína by měla obsahovat tři kmeny virů, u kterých se předpokládá, že během nadcházející zimy objeví. Očkování proti chřipce snížilo úmrtnost o 41% (pro všechny očkované) - a o 75% pro ty, kteří byli již dříve proti chřipce očkováni (Lancet 1995 Sep 2;346(8975):591-5).

V současnosti používané vakcíny jsou velmi čisté a nepříznivých reakcí je proto málo. Asi 5% lidí zakouší po očkování horečku a mírné příznaky onemocnění. Asi třetina lidí může zaznamenat citlivost v místě očkování. Vzhledem k tomu, že se vakcíny pěstují na vejcích, lidé, kteří jsou alergičtí na vejce, by se měli očkování vyhnout (anebo si nechat tuto citlivost nejdříve snížit). Očkování je zvláště důležité pro lidi, kteří trpí nějakým vážným onemocněním, jako je astma či srdeční onemocnění - a pro staré lidi. Nejlepším obdobím k očkování je začátek podzimu, před začátkem chřipkové sezóny.

Strava
Mnozí mí pacienti uvádějí, že nyní, když zařadili do stravy více ovoce a zeleniny, méně trpí nachlazeními a chřipkami. Existuje značné množství vědeckých podkladů pro tvrzení, že zdravá strava má za následek zdravější imunitní systém, který je lépe schopen odolávat virovým infekcím. Je známo, že tuky, živočišné bílkoviny a cholesterol funkci imunitního systému potlačují a že antioxidanty nacházející se v rostlinných potravinách naopak zvýšení obranyschopnosti našeho těla napomáhají (Annu Rev Nutr 1998;18:93-116).

Bylinky
Za dobrý prostředek proti nachlazení a chřipce se považují některé bylinky, jako je např. ženšen nebo echinacea. V jedné studii užívalo 227 dobrovolníků po dobu dvanácti týdnů denně 100 mg extraktu z ženšenu nebo placebo (neúčinnou látku). Během této doby byli všichni zúčastnění očkováni proti chřipce. Výsledkem bylo 42 případů nachlazení nebo chřipky u skupiny, která brala placebo, a jenom 15 takových případů u skupiny, která užívala ženšen (Exp Clin Res 1996;22(2):65-72).

Echinacea purpurea, rostlina, kterou užívali původní obyvatelé Ameriky proti nemocím dýchacího traktu, stimuluje produkci antivirových faktorů lidskými bílými krvinkami (Int J Immunopharmacol 1997 Jul;19(7):371-9). Tento účinek má echinacea již při velmi malých dávkách (0,012 mikrogramů/ml).

Naneštěstí neexistuje do dnešního dne dostatek vědeckých podkladů, které by ukázaly, jak moc účinné mohou být tyto bylinkové přípravky v prevenci virových infekcí. Já osobně užívám echinaceu a vitamín C při první známce toho, že jsem přišel do styku s virem anebo od prvního příznaku nachlazení či chřipky. To určitě neuškodí - a možná pomůže.

Zkrácení doby trvání onemocnění

Zinek
Bylo publikováno osm studií o působení zinku při běžném nachlazení. Čtyři z nich prokázaly pozitivní účinek, čtyři nikoliv (Ann Pharmacother 32:63, 1999;Ann Intern Med 125:81, 1996). Rozdílné výsledky mohou být důsledkem variací ve formě a v dávkování. Přesný mechanismus účinku je neznámý, zinek možná brání viru navázat se na buňky dýchacího traktu. Maximálního účinku lze dosáhnout, když se začne zinek podávat hned při objevení prvních příznaků. Běžné vedlejší příznaky zahrnují nepříjemnou chuť v ústech, podráždění úst a pocity na zvracení.

Vitamín C
V roce 1970 prohlásil Linus Pauling, že vitamín C brání nachlazení, případně při něm přináší úlevu. Během následujících třiceti let byly vypracovány početné studie, které se snažily určit, jak velký prospěch přináší vitamín C v prevenci a léčbě nachlazení. I když toto téma zůstává kontroverzní, nedávná analýza dosud publikované literatury naznačuje významné snížení trvání a závažnosti onemocnění - o 23% (J Am Coll Nutr 14:116, 1995). Potenciální prospěšný účinek je největší u lidí s nízkým příjmem vitamínu C z potravy - což jsou ti z nás, kteří jedí málo ovoce a zeleniny. V mase, drůbeži, mléčných produktech ani v jiných výrobcích živočišného původu se totiž žádný vitamín C nenachází - a rafinované potraviny byly většiny vitamínu C zbaveny. Nejvhodnější dávka nebyla určena, je ale pravděpodobně vyšší než 1 gram denně (Br J Nutr 1997 Jan;77(1):59-72).

Zvýšení tělesné teploty
Jednou z přirozených reakcí, kterými tělo reaguje na infekci, je stoupnutí teploty těla, běžně známé jako horečka. Kromě toho, že upozorňuje na to, že je zde nemoc, hraje horečka roli při zabíjení infekčních organismů, jako jsou viry způsobující nachlazení nebo chřipku. V minulosti se terapie horečkou užívalo při léčení neurosyphilis a některých forem chronické artritidy. Při boji s infekcí hrají roli i mnohé další faktory. Přesto však může prosté zvýšení teploty těla posílit imunitní odpověď organismu. Z tohoto důvodu bylo léčení horečkou testováno i jako léčba při AIDS (ASAIO J. 1997 Sep-Oct;43(5):M830-8).

Po celá staletí se doporučovala horká lázeň, pára či sauna při nachlazení a při chřipce. Proto jedna z terapií, které doporučuji, spočívá v lázni ve vaně s vodou teplou 108 stupňů - kvůli zvýšení tělesné teploty, možná až na 102 stupňů (normální je 98,6). Jak dlouho byste měli v takové koupeli setrvat? Ideální je jedna hodina (mnoha lidem se však zdá tato doba být až příliš dlouhá). Lidé s onemocněním srdce anebo jinými degenerativními onemocněními by neměli léčbu horečkou používat.

Lékaři a antibiotika
Při nekomplikovaných onemocněních horních cest dýchacích by se antibiotika neměla užívat. To ale není směr, kterým se ubírá současná medicína. V nedávném průzkumu se ukázalo, že 21% všech předepsaných antibiotik bylo ordinováno dospělým, kteří trpěli nachlazením či měli chřipku (JAMA 278:901, 1997). Další studie zjistila, že 60% pacientů s běžným nachlazením dostalo u praktických lékařů antibiotika (J Fam Pract 42:357, 1996). Antibiotika však, jak je dobře známo, proti virům nezabírají.

Správnou indikací užití antibiotik je léčení přidružené bakteriální infekce. Známkou bakteriální infekce je přítomnost zeleného a/nebo žlutého hlenu v nosních průduších anebo vychrchlávání při kašli. Čistý výtok svědčí o tom, že k bakteriální infekci nedošlo - a antibiotika by tedy byla v nejlepším případě k ničemu. Vedlejších účinků antibiotik je celá řada, některé z nich jsou vážné. Použití antibiotik při běžném nachlazení nebo při chřipce může tak znamenat v konečném důsledku pro ženu další trable - nepříjemné kvasinkové onemocnění pochvy.

Z "The McDougall Newsletter, Nov/Dec 98".

Počet přečtení: 3756
Datum: 28. 1. 2006