Co by lidé měli jíst, aby zabránili vzniku diabetu (cukrovky) a co by měli jíst, jsou-li případně již nemocí postiženi?
Jinými slovy, před cukrovkou byli chráněni lidé, kteří měli ve stravě hodně cukru, hodně uhlohydrátů, málo tuku a málo bílkovin. Pokud jde o ochranný účinek stravy s vysokým podílem uhlohydrátů a s nízkým podílem tuků, zmíněná studie cituje sedm dalších výzkumů a příslušných článků v odborné literatuře, v níž se prokázalo totéž.
U lidí, kteří jsou cukrovkou postiženi, je nutno vycházet z toho, že hlavním nebezpečím pro ně jsou nemoci srdce a cév. Jasné je tedy, že by měli co nejvíce omezit spotřebu masa, mléka a mléčných výrobků, vajec. Tedy samozřejmě včetně například sádla či másla, šlehačky, smetany. Ze stejného důvodu by měli omezit spotřebu soli. Dále je to však již nejasné. Některé studie sice ukazují prospěšnost vysokouhlohydrátové, vysokovlákninové diety, ale zdá se, že individuální reakce jsou odlišné. Strava by tedy měla být vytvářena skutečně případ od případu.
Kéž bychom se dostali k situaci, kdy naši lékaři budou o zde uvedených ve světě shromážděných poznatcích plně informováni a budou nemocnému stravu takto mu šitou na míru doporučovat. Pokud by tento diabetik jedl stravu převážně rostlinného původu (obiloviny, brambory a jiná zelenina, ovoce, rozumné množství cukru), pak snižováním či zvyšováním podílu rostlinných olejů či ztužených rostlinných tuků v jeho stravě by bylo možno upravovat celkový podíl uhlohydrátů a tuků v jeho stravě dle jeho individuálních potřeb.
Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu