Co je to cukrovka? Je dědičná?
Inzulin umožňuje přesun glukózy z krve do buněk a tímto způsobem pak dochází ke snižování její koncentrace v krvi.
Existují tři hlavní typy cukrovky. Diabetes mellitus I. typu se vyskytuje přibližně u 5 procent nemocných. Postižení jsou většinou hubení, málokdy trpí nadváhou. Tento typ diabetu je často dědičný. Může však být zaviněn i jinou chorobou, která zničí beta-buňky Langerhansových ostrůvků pankreatu, např. zánětem, nádorem, hemochromatozou apod. Diabetes mellitus I. typu byl dlouho pokládán za onemocnění dětí a mladých lidí, proto se mu také říkalo juvenilní (mladistvý) diabetes. Dnes víme, že se může vyskytnout v každém věku. U tohoto typu diabetu chybějí v těle z nejrůznějších příčin buňky produkující inzulin, proto jsou nemocní zcela závislí na jeho injekčním podávání.
Diabetes II. typu je zcela odlišný. Někdy je označován také jako diabetes dospělých. Tato nemoc má v České republice podle odborníků až epidemický výskyt. Trpí jí přes 400 000 nemocných. Častěji se vyskytuje ve středním a vyšším věku a u lidí s nadváhou. Na rozdíl od I. typu lze v krvi nemocných zjistit dostatečné množství inzulinu. Buňky ale trpí sníženou citlivostí na inzulin, který tak nemůže zabezpečit dostatečný přesun glukózy do buněk.
Třetím typem je diabetes těhotenský. Vyskytuje se obvykle během druhé poloviny těhotenství a po porodu většinou zmizí. U jedné třetiny žen se brzy po ukončení těhotenství objeví znovu anebo již nezmizí vůbec. U další třetiny žen se diabetes II. typu objeví do dvaceti let po porodu a u poslední třetiny se již neprojeví vůbec. Cukrovka vzniká v těhotenství častěji u těch žen, které výrazně přibyly na váze.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu