Co možná nevíte o vánočním kaprovi
Při podzimním výlovu jsou kapři bezohledně přehazováni z jedné nádoby do druhé, což vede k vážným poraněním jejich kůže, ploutví a žáber. Ta zůstávají neléčena a rozvíjejí se v nich proto bolestivé infekce. V tomto stavu jsou nasypáni do sádek, kde jsou dva měsíce drženi o hladu.
Krátce před Vánocemi jsou převezeni do přecpaných pouličních kádí. Kapři jsou v kádích namačkáni tak, že se nemohou pohnout, a často i lapají po dechu. Kapři potřebují kyslík stejně jako lidé, a když se jim ho nedostává, zoufale bojují o každý nádech. Někteří lidé si je kupují živé, a kapři se tak až několik hodin dusí v igelitových taškách. Při zabíjení často nejsou dostatečně omráčeni a vykrveni, takže se probouzí v těžkých bolestech - někdy i při odřezávání šupin.
Vánoce jsme nazvali svátky klidu, míru a lásky a na jejich oslavu každoročně s úsměvy na tvářích trápíme a zabíjíme miliony bezbranných živých bytostí. Nenastal čas, abychom se nad tímto svým jednáním vážně a hluboce zamysleli?
Nekupujte kapra. Čím méně jich lidé koupí letos, tím méně jich bude takto trpět v příštích letech.
Nezkoušejte jim „koupit svobodu". Jsou ve stavu naprostého vyčerpání, neschopni přežít v přírodě. Jejich smrt by byla pomalá a stresující.
Víte, že cítí bolest, když s ním házejí jako s uhlím?
Víte, že hladoví, když nedostane najíst?
Víte, že se dusí, když ho přenášejí bez vody?
Víte, že se bojí o život, když na něj lidé sahají?
Profesor Andrzej Elžanowski, Institut zoologie, Polská akademie věd uvádí: „Mnoho lidí si myslí, že ryby necítí bolest, protože nekřičí, ale je to velký omyl. Z hlediska anatomického i fyziologického lze jednoznačně říci, že systém vnímání bolesti funguje u ryb prakticky totožně jako u koček, psů i lidí. Chcete-li lépe porozumět tomu, jak tuto vánoční tradici vnímají ryby, zkuste si představit zanedbané a zraněné psy, kteří jsou prodáváni v přeplněných klecích."