Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Co se stane s vaším tělem, když se přestanete hýbat

Skoro u každého milovníka pohybu se vyskytnou chvíle, kdy by nejraději hodil tašku se sportovními potřebami do kouta – a to doslovně.
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Články

Ať už je na vině množství práce, zaseknutá ručička na váze anebo jednoduše to, že vás cvičení přestalo bavit, nejde o nic neobvyklého. Je zde však velmi dobrý důvod, proč bychom se neměli fyzické aktivity vzdávat. Pohyb se sebou nese řadu prospěšných účinků, nejsou však naneštěstí trvalé. Podle dr. Faraha Hameeda, sportovního lékaře, se hodně z těžce získaných výhod začíná ztrácet už po dvou týdnech bez fyzické aktivity.

Podívejme se na to, co se začne dít, když sportování přerušíme.

Do deseti dnů: Mění se mozek

Vědci už dlouhé roky předpokládají, že cvičení podporuje funkce a výkonnost mozku. Podle výsledků studie z roku 2013 lze například pohybem kompenzovat věkem způsobované slábnutí paměti. V jiné studii, kde si skupina běžců vytrvalců dala desetidenní přestávku v tréninku, bylo zaznamenáno snížení průtoku krve v hippokampu, tedy té části mozku, která souvisí s učením, pamětí a emocemi.

Do dvou týdnů: Vytrvalostní schopnosti se ztrácejí

Už po čtrnácti dnech můžete mít problém, abyste vyšli do schodů anebo se drželi tempa svých kolegů při přátelském fotbalovém utkání. Jaký je důvod této ztráty kondice? Přestali jste sportovat a tak se výrazně snižuje vaše hodnota VO2 max (tj. maximální množství kyslíku, které může tělo využít na získání energie). Po dvou týdnech bez pohybu klesne vaše VO2 max asi o 10 % a potom je to stále horší – za měsíc je pokles asi o 15 % a za čtvrt roku až o 20 %.

I kdybyste během období klidu nepocítili změny v rychlosti či síle, může k nim docházet uvnitř vašeho těla, aniž byste si toho povšimli. Například vám začne stoupat tlak anebo dojde ke zvýšení hladiny krevního cukru.

Jihoafričtí vědci zjistili, že už dvoutýdenní pauza stačí na to, abyste přišli o výhody, které intenzivní trénink přináší při snižování krevního tlaku. Studie z roku 2015 dokonce ukázala, že příznivé účinky osmiměsíčního programu fyzické aktivity směrem ke krevním parametrům se již po dvou týdnech pasivity zredukovaly na polovinu.

Do čtyřech týdnů: Začínáte slábnout

Dr. Hameed odhaduje, že někteří lidé pocítí pokles svalové síly po dvou týdnech neaktivity, zatímco u jiných to může být asi až po měsíci. Zdá se, že svalová síla odchází pomaleji než vytrvalostní schopnosti.

Do osmi týdnů: Začnete přibírat na váze

Podle dr. Hameeda začínají lidé vnímat změny na svém těle buď při pohledu do zrcadla anebo podle čísel na váze, a to asi po šesti týdnech bez fyzické aktivity. To platí i pro vrcholové sportovce. Studie zveřejněná v časopise Journal of Strength and Conditioning Research v roce 2012 zjistila, že závodní plavci zaznamenali po pětitýdenní tréninkové pauze průměrný nárůst tělesného tuku o 12 %. Zvýšila se současně i jejich celková tělesná hmotnost a obvod v pase. (A to navíc tito plavci sice vynechali intenzivní plavecký trénink, ale věnovali se doplňkovým sportovním aktivitám – nebyli tedy zcela pasivní.)

To všechno k nám mluví jasnou řečí – každý den, který strávíme bez pohybu, je ztracenou příležitostí pro zlepšení a udržení zdraví. Pokud jste včera absolvovali svůj první maratón, máte nárok na trochu odpočinku a těžko se vám bude asi chtít dát si dvacetikilometrový výběh – můžete si ale aspoň zaplavat anebo se jít projít. Nikdy bychom jednoduše neměli pohyb úplně vynechávat – naše tělo, mozek i vnitřní orgány nám za to budou velmi vděčné.

Maria Masters, přetištěno ze serveru FoxNews Health

Počet přečtení: 4611
Datum: 11. 1. 2018