Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dieta podle krevních skupin

Byl to Adolf Hitler, kdo vymyslel techniku propagandy, kterou nazval „velkou lží“. Tvrdil, že lidé spíše uvěří kolosálním nepravdám, protože nebudou schopni uvěřit, že by někdo měl takovou drzost, že by až do takové míry zkresloval skutečnost.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

Kniha „Žijte správně: 4 krevní skupiny, 4 programy“ tvrdí ohromující věc. Že totiž lidé s různými krevními skupinami by měli jíst odlišné typy potravin. Např. typ 0 má být jako lovec a jíst hodně masa, zatímco lidem s krevní skupinou A prospívá rostlinná strava a červenému masu by se měli vyhýbat. V jednom z nejprestižnějších světových časopisů o výživě byl zveřejněn systematický přehled důkazů podporujících dietu podle krevních skupin. Žádné nenašli!

Diety založené na stravování podle krevních skupin jsou sice již desetiletí propagovány; důkazy, které by potvrdily, že takové diety skutečně fungují, se ovšem ve vědecké literatuře do této chvíle neobjevily.

V časopise Journal of the Norwegian Medical Association bylo naopak zveřejněno několik článků, které vycházely z celodenního semináře pořádaného Norwegian Society for Nutrition. Těžko uvěřit, že si na to vůbec našli čas, ale knihy bylo v Norsku prodáno 40000 výtisků, a tak se tím vědci zabývali. Snažili se rozhodnout, jestli „stravování podle krevních skupin je vizionářskou vědou nebo nesmyslem.“ A závěr zněl: nesmysl!

Co je na celé věci tak pobuřující, je fakt, že dieta podle krevních skupin je v knize propagována a ospravedlňována na základě rádoby vědeckých argumentů; autor se nicméně vůbec nesnaží svá tvrzení nějak dokázat. Jen je prezentuje jako fakta a využívá při tom toho, že se veřejnost v biologii příliš nevyzná.

Jeho argumenty znějí vědecky, používá spousty velkých slov, přitom ale odhaluje vlastní podstatné nepochopení vědy; některé jím v knize popsané základní principy biologie krevního typu jsou zcela absurdní. Pokud by autor provozoval svoji praxi v Norsku, na rozdíl od Connecticutu, dostal by se do rozporu s tzv. „zákonem o šarlatánství“.

Kniha cituje práci biochemiků zabývajících se krevními skupinami, ale pokud se opravdu zeptáte skutečných odborníků… Jak říkají vědci, je třeba mít mysl otevřenou, ale ne tak až tak otevřenou, aby vám z ní vypadl mozek. „Je třeba říct, že 'otevřená mysl' by se neměla vztahovat na pavědeckou literaturu, mezi níž patří knihy o stravování podle krevních skupin, jež jsou čistým výplodem fantazie.“

Nevím, kde berou vědci trpělivost k tomu, aby četli takové populárně naučné knihy. Aspoň to však vede k tomu, že některé bizarní aspekty mnoha absurdních tvrzení mohou dojít osvětlení. Jaké by tedy mělo být celkové hodnocení tohoto díla? Asi to nejlepší, co můžete o knize říci, je, že „její autor má dobrou představivost!“

Je to však horší než lidé, kteří věří, že jejich osud je určován postavením hvězd? No, vlastně ano, protože astrologové přinejmenším nedoporučují třetině populace, aby vyrazila do terénu a dala si k jídlu nějaké vnitřnosti.

Tahle dieta nicméně není až tak špatná jako některé jiné. Pozitivní krátkodobé výsledky hlášené některými jednotlivci mohly být způsobeny celkovým zlepšením ve zdraví, stravě a životním stylu: méně tuku a cukru, více ovoce a zeleniny, méně cigaret, více pohybu. Prostě cokoliv, díky čemu budou lidé konzumovat méně koblih.

Vědci prošli tisíce článků, které by na věc mohly vrhnout nové světlo. Žádná ze zkoumaných studií neukázala na spojení mezi dietou podle krevních skupin a výsledky spojenými se zdravím. Vědci dospěli k závěru, že v současné době neexistují žádné důkazy, že dodržování diety podle krevních skupin je přínosem pro zdraví. Navzdory tomu dieta podle krevních skupin stále a vytrvale přetrvává v oběhu.

Autor knihy odpověděl na tuto recenzi na svých webových stránkách. Uvedl, že dieta podle krevních skupin stojí na stejně solidních vědeckých základech, jako byla věda za Einsteinovými matematickými výpočty. Pokud by byla dieta podle krevních skupin testována správným způsobem, tak by, stejně jako Einsteinův vzorec E = mc2, byla obhájena. Postěžoval si současně, že „neexistují studie o krevních skupinách a výživě“, protože o toto není velký zájem a nejsou na to finanční prostředky. Prodal přes 7 milionů knih! Proč nefinancoval vlastní studii?

Odpověď zní, že ano – udělal to! V roce 1996 napsal: „Začínáme osmý rok deset let trvající studie zkoumající vliv použití diety podle krevních skupin na rakovinu reprodukčních orgánů. Za dva roky zveřejním výsledky. Očekávám, že bude vědecky prokázáno, že dieta podle krevních skupin hraje roli v remisi rakoviny.“ OK, takže to by bylo v roce 1998. Kde jsou nějaké výsledky? Ani o skoro dvě desítky let později žádné výsledky publikovány nebyly.

Je to určitě chytrá taktika, prohlásit, že se chystáte zveřejnit výsledky a předpokládat, že to nikdo nebude skutečně sledovat. Následně autor tvrdil, že aktuálně probíhá jeho dvanáctitýdenní, randomizovaná, dvojitě zaslepená a kontrolovaná studie zjišťování účinku stravování podle krevních skupin u pacientů s revmatoidní artritidou. To se odehrálo před deseti lety.

Jak si posteskli moji norští kolegové: „Je těžké nevnímat celou věc jako nehorázný podvod.“

Ze stránek NutritionFacts.org

Počet přečtení: 796
Datum: 14. 6. 2021