Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ekologie psychiky

Pozornost věnovaná ekologickým souvislostem lidského života přináší své ovoce. Už si dáváme pozor, zda jíme dobré potraviny, snažíme se pít nezávadnou vodu a usilujeme o to,aby vzduch k dýchání byl čistší a čistší. Logicky nás nejvíce zajímá to, co souvisí se základními životními funkcemi.
|
Typ článku: Články

Mnozí asi máte zkušenost s počítačem. A zažili jste, že "program spadne" a nic nefunguje. Také jste asi zažili, že vám hlava třeští nebo je "vygumovaná", že jste nervózní "jako pes"; že nemůžete spát nebo soustředit se, zkrátka, že se "zasekne" váš hlavní "osobní komputer" a musí nastoupit léky a někdy až psychiatr...

Vzpomínáte, jak pejsek a kočička vařili dort? A dali do něj všechno to nejlepší, a ten, který ho potom snědl, měl ukrutné bolení ? Podívejme se , jak vaří svůj "každodenní dort" pro vlastní mozek většina lidí !

Den začínají rozhlasovým nebo televizním programem, pokračují četbou tisku a listováním časopisy, úmyslnými i neúmyslnými vjemy reklam na ulicích a kolem silnic, to prokládají reprodukovanými šlágry v různé intenzitě a končí večerní televizí, kde si zpravidla nenechají ujít to všechno zajímavé, zábavné i napínavé, co se oku a uchu nabízí...
Proč by vlastně měli "vařit" jinak, když jsou přece svobodní a mohou si vybrat z lákavé nabídky a když si konec konců zaplatili za rádio, za přehrávač, za televizor, za časopisy a vůbec : Je toho tolik přitažlivého a poutavého v naší svobodné době, že je přímo škoda o něco přijít !

Jenomže: Kdysi dávno ten Nejgeniálnější Programátor sestavil pro lidský mozkový počítač program, který dodnes vychází z toho, že biologická kapacita člověka má určité meze . Každé nově narozené dítě potřebuje ke strávení potravy v žaludku určitou dobu a v jeho genetickém kódu je také zabudováno, kolik různé informace během dne může jedinec bez poruch zpracovat.

Kolem nás je mnoho přirozených vzruchů z našeho každodenního prostředí.Takové, jaké byly kolem člověka již před mnoha a mnoha staletími.Vidíme kam šlapeme, slyšíme vosu, mluvíme s lidmi a také oni s námi a "náš počítač" o těchto všech podnětech "přemýšlí" a řídí naše jednání pro zdárné žití. Dnešní mladší generace ale již považují za normální součást světa i všechno to, co přinesl a stále přináší bouřlivý rozvoj elektroniky!

Relativní dostupnost přístrojů a jednoduchost jejich obsluhy i pro děti je jedním z důvodů, proč si cpeme do našich očí a uší ve velkém rozsahu i "svět umělý". A výchova je k tomuto jevu prakticky netečná.

Učíme děti opatrnosti při pohybu na ulicích, učíme je zásadám správné výživy, učíme je umývat ruce, - ale neučíme je užívat vypínač na televizoru a jiných přístrojích, neučíme je vzdorovat sugestivitě barevného televizního obrazu a hypnóze vypjatých rytmů a intenzity reprodukovaného zvuku. neučíme je rozlišovat mezi užitečným a neužitečným.
Určitě znáte domácnosti, kde televizor běží po celý den jenom proto, aby domácí něco pozoruhodného nepropásli. Určitě znáte pracoviště zaplněná hlasy a hudbou rozhlasových stanic a potkáváte lidi se sluchátky na uších, jak se při různých činnostech natřásají v rytmu, který neslyšíte.

Příjem zprostředkovaného obrazu a zvuku se pomalu ale jistě stal drogou, kterou si lidé odepírají stejně těžce, jako alkohol, cigarety a další prostředky na ovlivnění své psychiky. Stále více lidí už běžně dělí svou pozornost na to,co dělají a na to,co zároveň poslouchají. Že by na to byl náš "superpočítač" dlouhodobě seřízený?

Sugestivita zprostředkovaného audiovizuálního vjemu, ať to dříve bylo a je dosud v kině a hlavně na obrazovce krmené jak televizními programy, tak video - a DVD konzervami, souvisí s biologickou přirozeností člověka.Hlavním zdrojem jeho informací z okolí je totiž zrak a sluch. Je to přece tak jednoduché - dívat se nebo naslouchat! A nemenší vliv na přitažlivost má zdůrazněná dynamika obrazové prezentace i časová zkratka, která umožňuje "přeskočit nezajímavé".

Kolik času a energie zbude k tomu, aby člověk s takto přesycovanou hlavou fungoval podle původního záměru "Šéfkonstruktéra," aby dokázal získané informace a podněty lidsky správně roztřídit , zanalyzovat a využít pro zdárné pokračování své denní praxe ?

Odborníci nám pro toto století předpovídají velký nárůst psychických onemocnění. Divíte se? Tolik špíny a zbytečností ve svých hlavách nenosila ještě žádná generace.

Nejen žaludek a plíce, ale i naše mozky si zaslouží pozornost ekologie...!

PhDr. Otto Brabec

Počet přečtení: 2424
Datum: 8. 7. 2007