Elixír mládí
To je ovšem minulost - dnešní věda nám alespoň částečně umožnila dosáhnout jeho naplnění.
Co tím myslíte?
Když středověcí mágové hledali tajemství věčného mládí, většina lidí již v mladém věku umírala na infekční nemoci. Dnes, díky lepším hygienickým podmínkám a díky antibiotikům se nám podařilo eliminovat velké množství těchto onemocnění. Problémem dneška jsou civilizační nemoci. Tyto nemoci nás okrádají o životaschopnost, mrzačí nás a p-o-m-a-l-u nás zabíjejí.
Dobrou zprávou je, že více životního elánu, lepší zdraví a delší život lze získat pravidelnou fyzickou aktivitou.
Fyzická aktivita? Tohle všechno pohyb opravdu dokáže?
Podívejme se na některá fakta. Lidové rčení "Co se neužívá, to zakrnívá" neplatí pouze pro svaly a kosti, ale také pro srdce, plíce, mozek, cévy, klouby a kteroukoliv jinou část lidského těla. Sedavý způsob života je ta nejrychlejší cesta k předčasné invaliditě a smrti. Nedostatek pohybu nás doslova zabíjí.
Dobrý genetický základ sice pomáhá některým lidem zmírnit nepříznivý dopad jejich nezdravého způsobu života, ovšem žít co nejdéle již dávno není naší jedinou starostí. Lidi dnes vedle dlouhověkosti zajímá také vitalita, dobré zdraví, užitečnost a vůbec celková kvalita života.
Jak nám tedy pomáhá pravidelné tělesné cvičení žít zdravěji a déle?
Zde je hned několik důvodů, proč je pohyb zdravý:
Cvičení vám pomůže cítit se lépe! Váš život bude radostnější. Při cvičení se totiž v mozku vylučující endorfiny, hormony vyvolávající pocit blaženosti. Tyto hormony mají všeobecně blahodárné účinky na zdraví.
Cvičení posiluje srdce. To je velice důležité v naší kultuře, kde každý druhý člověk umírá na onemocnění srdce a cév.
Cvičení má schopnost snižovat krevní tlak a klidovou srdeční frekvenci, což chrání srdce i cévy.
Cvičení snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi a zároveň zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, čímž snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění (LDL je "zlý cholesterol" a HDL je "hodný cholesterol").
Cvičení posiluje kosti, a to tak, že v nich pomáhá zadržovat vápník a další důležité minerály. Lidé žijící sedavým způsobem života ztrácejí po čtyřicítce ve zvýšené míře vápník a kostní hmotu.
Cvičení zahání depresivní náladu. Cvičení na čerstvém vzduchu nebo v tělocvičně patří mezi nejcennější léky proti chmurné náladě.
Cvičení pomáhá zvládat stres. V naší uspěchané společnosti je tělesná aktivita účinnou protilátkou proti tomuto neduhu.
Cvičení zvyšuje celkovou životaschopnost a efektivnost ve všech oblastech života.
Cvičení pomáhá dosáhnout a udržet si ideální hmotnost. Podporuje růst svalů, pomáhá s redukcí nadbytečného tuku. Cvičení střední intenzity tlumí chuť k jídlu tím, že přechodně způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi.
Cvičení zlepšuje krevní oběh, což se projevuje pohotovějším myšlením, lepším spánkem a dokonce i rychlejším hojením ran.
Jaký druh tělesné aktivity máte na mysli? Ne každý může běhat maratón.
Každou z výše uvedených výhod můžete získat pouhou chůzí. Chůze je přímo ideální druh pohybu. Je levná, bezpečná, zábavná. A provozovat ji může téměř každý. Sami se můžete rozhodnout, jak dlouho chcete chodit. Když se cítíte unaveni, můžete si odpočinout. Po získání lepší kondice můžete chůzi pomalu zrychlovat a prodlužovat délku procházek.
K dalším vhodným formám pohybu patří plavání, jízda na kole či zahrádkaření. Pro lidi s dobrou kondicí je vhodný běh, běh do schodů, skákání přes švihadlo nebo běh na lyžích. Za špatného počasí vám pomohou stacionární kola nebo můžete chodit či běhat na místě.
Má-li být vaše aerobní cvičení (aerobní cvičení způsobuje, že organismus spotřebovává větší množství kyslíku po delší dobu) co nejefektivnější, je potřebné, abyste byli dostatečně aktivní (měli byste se zpotit) a cvičení by mělo trvat alespoň 15 až 20 minut. To je pro většinu lidí cíl zcela dosažitelný. Při 30-40minutovém programu denní tělesné aktivity získáte většinu výhod, o kterých jsme se zmínili výše. Chcete-li zhubnout, je potřebné prodloužit dobu cvičení na jednu hodinu denně. Pokud vám to vyhovuje, je také možné během dne cvičit např. třikrát po 20 minutách.
Je pravda, že člověk musí dosáhnout určité hodnoty tepové frekvence, aby bylo možné považovat cvičení za efektivní?
Byly vyvinuty nejrůznější léčebné cvičební režimy. Existuje rovnice, podle které si můžete vypočítat vaši optimální tréninkovou tepovou frekvenci (ve 2. části knihy je tato rovnice uvedena), kdy aerobní cvičení nejvíce prospívá vašemu srdci a krevnímu oběhu. To důležité ale je: i mírné formy cvičení, jako např. rychlá chůze, zlepší vaši kondici a jsou schopny snížit riziko srdečního infarktu až o 30 procent. Každý krok se počítá!
Mne ale cvičit nebaví. Je to nuda!
Každý den děláme spoustu nudných úkonů: čistíme si zuby, uklízíme, myjeme nádobí nebo chodíme do práce. Tyto úkony děláme proto, že nám poskytují určitou odměnu: hezké, bílé zuby; čistý, uklizený byt nebo dům; pravidelnou výplatu. Po určité době se většina těchto aktivit pro nás stane rutinou - stanou se nedílnou součástí našeho života.
Na tělesnou aktivitu můžete pohlížet ze stejné perspektivy. A užitek, který takto získáte, vám vydrží po celý život.
Diehl, Ludington, Pribiš: Dynamický život