Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Gerontotoxiny

Každý z nás má v sobě biliony šroubovic DNA, které – kdybychom je navázali na sebe – by postačily k cestě na Měsíc a zase zpět. Jak naše tělo zajišťuje, že se všechny navzájem nepropletou? Enzymy, známé jako sirtuiny, udržují naši DNA náležitě omotanou okolo proteinů připomínajících tvarem cívku.
Rubrika: Náš mozek
|
Typ článku: Články

Ačkoliv byly objeveny teprve nedávno, sirtuiny představují jednu z nejslibnějších oblastí v medicíně, neboť se, jak se zdá, podílejí na procesu zdravého stárnutí a zajištění dlouhověkosti. Pitevní studie ukazují, že jakmile sirtuiny přestanou být aktivní, začnou se projevovat hlavní symptomy nemoci – hromadění amyloidních povlaků a shluků tkání v mozku. Sirtuiny zajišťují jakýsi ochranný mechanismus, jehož potlačení způsobuje nástup Alzheimerovy choroby. Farmaceutický průmysl se snaží nalézt léky, které by navýšily aktivitu sirtuinů, proč se ale ze všeho nejdříve nepokusit zabránit tomu, aby k poklesu jejich aktivity vůbec došlo? Významně tomu dopomůžete, když omezíte či nejlépe zcela vyloučíte ze své stravy produkty pokročilé glykace neboli AGE.

AGE je příhodná zkratka, neboť tyto proteiny jsou pokládány za „gerontotoxiny“, tedy za toxiny způsobující stárnutí (z řeckého slova geros označujícího „vysoký věk“). Předpokládá se, že AGE zrychlují proces stárnutí tím, že proteiny navzájem křížově propojují, způsobují ztuhnutí tkáně, oxidační stres a záněty. Tento proces může hrát určitou úlohu při tvorbě katarakty a při degeneraci žluté skvrny v oku, stejně jako při poškození kostí, srdce, ledvin a jater. Mohou rovněž postihnout mozek, přičemž urychlují smršťování mozku s tím, jak stárnete, a postihují ochrannou funkci sirtuinů.

Starší osoby s vysokou hladinou AGE v krvi nebo moči trpí podle všeho s přibývajícím věkem zrychlenou ztrátou kognitivních funkcí. Zvýšená hladina AGE byla rovněž zjištěna v mozku obětí Alzheimerovy choroby. Odkud AGE ale pocházejí? Některé vznikají ve vašem těle přirozenou cestou při detoxikaci, na rozdíl od cigaretového kouře jsou však jejími hlavními zdroji „maso a produkty odvozené od masa“ zpracované některým ze způsobů „suché“ tepelné úpravy (smažení, grilování, pečení). AGE vznikají v prvé řadě tehdy, když je potrava bohatá na tuk a proteiny vystavena vysokým teplotám.

Na obsah AGE bylo otestováno přes pět stovek pokrmů, například hamburger Big Mac, kapsy plněné masem a sýrem, káva či želatinový dezert. Všeobecně mají vysoký obsah AGE maso, sýry a potraviny s vysokým stupněm zpracování, zatímco obiloviny, fazole, chléb, zelenina, ovoce a mléko ho mají nejnižší.

Tady je pár produktů, u nichž byl zjištěn nejvyšší obsah AGE: 1. Grilované kuře, 2. slanina, 3. grilovaný párek, 4. pečené kuřecí křídlo, 5. pečené kuřecí stehno, 6. steak smažený… Došlo vám to?

Na způsobu přípravy jídel skutečně záleží. Pečené jablko má třikrát více AGE nežli syrové a grilovaný párek ho má více než vařený. Největší vliv má ale samotný zdroj potravy: pečené jablko má 45 jednotek AGE ve srovnání se 13 jednotkami AGE u syrového jablka, grilovaný párek má 10143 jednotek, zatímco vařený 6736. Vědci doporučili při tepelném zpracování masa používat takzvané mokré metody, jako je vaření v páře či dušení. I vařená ryba má však stále desetkrát více AGE než sladký brambor grilovaný celou jednu hodinu. Maso má přibližně dvacetkrát více AGE než celé potraviny s vysokým stupněm zpracování, jako jsou snídaňové cereálie, a přibližně stopadesátkrát více než čerstvé ovoce a zelenina. Drůbež je na tom nejhůře, vykazuje o dvacet procent AGE více než hovězí. Vědci dospěli k závěru, že i mírná redukce přísunu masa může ve skutečnosti snížit každodenní přísun AGE na polovinu.

Zjištěním, že aktivitu sirtuinů můžeme blokovat nebo naopak podporovat tím, že se vyhneme konzumaci jídel s vysokým obsahem AGE, byla zřejmě objevena nová strategie, jak bojovat s Alzheimerovou chorobou. Tím, že budeme jíst a žít zdravěji, můžeme eliminovat některé z nejnebezpečnějších rizikových faktorů u nejvážnějších onemocnění mozku.

Z knihy Michaela Gregera Jak nezemřít. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 702
Datum: 13. 5. 2021