Globální problém zachování života - víme co s tím?
Ovšem, možná všichni nevíme, nebo nechceme si připustit, že podstatně levnější a jednodušší prevenci bychom sami mohli zachránit daleko více životů a předejít onemocnění a následné bolestí miliónu lidí.
Následkem zásadního postoje v ochraně zdraví by podle nejnovějších prognóz naše země i ekonomicky velmi získala. V ČR sice kromě povodní tak moc netrpíme následkem různých katastrof. Za to Česká republika patří mezi nejvíce postižené země světa následkem civilizačních chorob. A co víc, v prevenci oproti vyspělým zemím zaostáváme již o 20-30 let ! Situace je u nás tak smutná, že již 55% občanů umírá jen v důsledku srdečně-cévního onemocnění. Není to pouze nemoc starších lidí. Celých 45% infarktů vzniká u lidí mladších 65 let a 5% infarktů postihuje mladé lidi do věku 40 let!
Jak se tedy můžeme vyvarovat zabijáku číslo jedna ?
Světová zdravotnická organizace uvedla, že na celém světě umírá každoročně na srdečně-cévní problémy asi dvanáct milionů lidí, ale až polovinu z nich by bylo možné zachránit, kdyby byly do praxe zavedeny lepší programy prevence.“ Zatímco tyto programy prevence by mohly snížit smrtelné infarkty o asi 50%, některé výzkumy prohlašují, že s pomocí nejlepší prevence bychom mohli snížit smrtelné infarkty až o 90%. Řečeno jednoduše, devíti z deseti infarktů by bylo možné předejít! Občanské sdružení Život a zdraví v Klubu zdraví Šramberk již od roku 1990 veřejně informuje občany města dobrou zprávou, a to jak předcházet tomuto, ale i jiným onemocněním a nyní nabízí celosvětově nejúspěšnější preventivní programy.