I když jsem diabetickou dietu založenou na výměnných jednotkách poctivě dodržovala, nezdálo se, že by mi to pomáhalo. Dělala jsem něco špatně?
Cílem diabetické diety postavené na výměnných jednotkách je omezit příjem sacharidů a uspokojit požadavky na bílkoviny a kalorie. Tento dietní plán však nedává pacientovi žádnou příležitost ke zlepšení zdraví – a přináší jen velmi malou naději na to, že by bylo možné denní braní léků zastavit.
Diabetická dieta postavená na výměnných jednotkách je velmi podobná stravě, která je hlavní příčinou vaší nemoci. Ještě horší pak je, že různé diety, které byly diabetikům v uplynulých padesáti let doporučovány, značně podporovaly rozvoj některých děsivých komplikací tohoto onemocnění. Tyto diety pravidelně obsahovaly škodlivé koncentrace tuků, cholesterolu a bílkovin a nedostatečné množství prospěšné vlákniny a komplexních uhlohydrátů (sacharidů). U všech těchto škodlivých složek stravy existuje velmi vážné podezření, že jsou přímo zodpovědné za vznik stavů vedoucích ke slepotě, srdečním příhodám, selhání ledvin a osteoporóze.
V nedávných letech prošla diabetická dieta postavená na výměnných jednotkách některými vylepšeními. Až dodnes je však nejlepší oficiální dietní radou pro diabetika přijímat 50 až 60 procent kalorií ve formě sacharidů, 20 až 38 procent ve formě tuků a 12 až 20 procent ve formě bílkovin – s příliš velkým množstvím cholesterolu a nedostatečným množstvím vlákniny. Diabetici si zaslouží mnohem lepší příležitost ke znovuzískání svého zdraví. Měli by být poučeni o takovém typu stravy, který bude nejlépe podporovat jejich zdraví a poskytne jim šanci přestat brát léky. Výše zmíněný kompromis není pro potřeby diabetiků dostatečnou odpovědí.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob