Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak byste shrnul doporučení k prevence a léčení artritidy a příbuzných onemocnění?

Klíčem k prevenci a léčbě několika nemocí, které se nazývají arthritis, je strava s nízkým obsahem tuku, bez cholesterolu, s nízkým obsahem bílkovin, s nízkým obsahem purinů a s nízkým obsahem alergenů.
Rubrika: Artritida
|
Typ článku: Rady lékaře

Tato strava, která podporuje zdraví, se soustředí okolo řady škrobovin (zejména obilovin) doplněných čerstvou zeleninou a ovocem. Strava s nízkým obsahem bílkovin a nízkým obsahem purinů je zvláště důležitá pro lidi trpící dnou. Vyzkoušejte tuto zdraví podporující stravu –  ale bez luštěnin, které obsahují hodně purinů. Vyhněte se také alkoholu.

Na stravu s nízkým obsahem tuků a nízkým obsahem alergenů je kladen důraz u lidí, kteří trpí onemocněním komplexu antigenů a protilátek, jako je revmatoidní artritida a lupus erythematosus. Zvláštní pozornost musí tito lidé věnovat vyhýbání se rostlinným potravinám s vysokým obsahem tuku, jako jsou ořechy, semena, avokádo, olivy, tofu, sójové boby a všechny rostlinné oleje.

Ve všech případech, kdy po dodržování výše zmíněných doporučení nedojde ke zlepšení, by se měla vyzkoušet tzv. eliminační dieta. Pozitivní účinky dietní změny jsou obvykle patrné během jednoho až tří týdnů; v úporných případech může úleva přijít až po čtyřech měsících. Tělesné cvičení by nemělo být tak intenzivní, aby zvyšovalo bolestivost a zánět v kloubech.

Speciální rybí olej, EPA, by se měl považovat za prostředek, který ulevuje příznakům tím, že zmenšuje zánět, nikoliv za lék, který vyléčí nemoc. S určitým úspěchem se setkalo podávání osmnácti kapslí denně v dělených dávkách. O tomto přístupu by se mělo uvažovat teprve poté, co se nepodařilo dosáhnout zlepšení stravou podporující zdraví (v jejímž středu jsou škroboviny) ani eliminační dietou.

Léky by se měly užívat v případě potřeby ke snížení zánětu a úlevě od bolesti a otoku. Pro pacienty, kteří trpí jinou formou artritidy, než je dna, je nejbezpečnějším, nejlevnějším a nejúčinnějším prostředkem aspirin. Jestliže se stav zlepšuje, lze braní většiny léků, s výjimkou kortikosteroidů, snadno a bezpečně omezit nebo vysadit. Kortikosteroidy je třeba vysazovat postupně. Ve všech případech, kdy jsou užívány silné léky, je třeba při jejich omezování nebo vysazování postupovat pod dohledem lékaře.

Záchvaty dny lze účinně léčit colchicinem a/nebo řadou dalších protizánětlivých léků. Jedinci s velmi silnou náchylností ke dně mohou brát denně 0,5 miligramů colchicinu během prvních šesti měsíců po přechodu na stravu, která má za následek ztrátu váhy. Pro většinu lidí platí, že tuto prevenci nepotřebují.

Asymptomatická (tedy bez příznaků) zvýšení kyseliny močové by se neměla léčit léky, ale stravou s nízkým obsahem bílkovin a nízkým obsahem purinů – a vyhýbáním se alkoholu.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 4160
Datum: 15. 1. 2009