Jak můžeme snížit riziko onemocnění rakovinou?
Jak bychom se měli stravovat, abychom co nejvíce snížili nebezpečí rakoviny? Nestačí pouze omezit spotřebu živočišných potravin. Zde jde vlastně hlavně o omezení spotřeby tuků a v určité míře jde i o omezení spotřeby bílkovin. Čili měli bychom samozřejmě omezit také spotřebu čistých tuků, a to i tuků rostlinného původu. Vlastně měli bychom zvláště omezit spotřebu tuků rostlinného původu.
V rostlinných olejích je vysoký podíl polynesaturovaných tuků - polynesaturovaných mastných kyselin. Ty ze všech druhů tuků nejvíce přispívají k nebezpečí rakoviny. Máme-li na mysli současnou prevenci nemocí srdce a cév i rakoviny, pak bychom ze všech tuků (olejů) měli dávat přednost mononesaturovaným tukům. A to je na našem trhu olivový olej.
Měli bychom také snížit spotřebu soli. Měli bychom snížit spotřebu alkoholu. Ten přispívá k rakovině ústní dutiny a hltanu, jícnu a snad i k některým jiným typům rakoviny. Při vaření bychom se měli vystříhat toho, abychom potraviny zpracovávali za použití vysokých teplot. A pokud již k tomu dojde, čím déle vysoké teploty působí, tím hůře. Měli bychom tedy omezit smažení, grilování. Nebezpečí rakoviny snížíme i tím, když se dostatečně pohybujeme. Ochranný vliv tělesné aktivity se snad nejvýrazněji projevuje ve vztahu k rakovině tlustého střeva.
V současné době připadá u nás na rakovinu přes 20% všech úmrtí. Dohromady s nemocemi srdce a cév to představuje skoro 80%, čili přes tři čtvrtiny všech úmrtí.
Jak úmrtnost na rakovinu, tak úmrtnost na nemoci srdce a cév přitom od druhé světové války až do roku 1987 u nás neustále rostla. U obou těchto chorob platí, že člověk, který dodržuje správnou životosprávu, hlavně výživu, učiní pro své zdraví mnohem více, než může dokázat lékařská péče nejvyšší dnes představitelné úrovně, lékařská péče, jakou by si mohli pořídit jen milionáři. Změna nezdravé životosprávy na zdravou, byť provedená pozdě, třeba ve středním nebo dokonce ve vyšším věku, umožní snižovat riziko obou kategorií chorob. Pokles nebezpečí nemocí srdce a cév však probíhá rychleji než pokles rakoviny.
Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu