Jak se dá bojovat proti depresím na rovině psychologické?
Vědomí užitečnosti. Všichni lidé mají výraznou touhu dělat něco užitečného – třeba řídit vlastní firmu, čas od času umýt auto či uvařit dobré jídlo. Osoby trpící depresí potřebují především prožít pocit užitečnosti a uspokojení nad něčím, co vykonali.
Cíle. Vybídněte člověka trpícího depresí, aby si udělal seznam přitažlivých a zajímavých činností a pak mu pomozte je postupně realizovat. Když se mu určitou aktivitu podaří splnit, označte to na seznamu.
Možnost volby. I člověk v těžké depresi má každý den možnost volby: zda vstane z postele, nebo zůstane celý den ležet; zda bude celý den sledovat televizi, anebo dělat něco smysluplnějšího; zda se učeše a obleče, anebo bude celý den chodit v županu. Tyto zdánlivé maličkosti, které musíme dělat každý den znovu, jsou velice důležité, protože ovlivňují náš život a naši budoucnost. I lidé se závažnými duševními problémy se mohou naučit se rozhodovat, kudy povede jejich život.
Duchovní kořeny. Náš život musí mít smysl. Jinak se zákonitě dostaví pocit prázdnoty a zoufalství. Duchovní růst vám pomůže zvládnout pocity úzkosti, strachu, viny či záště. Pomůže vám získat novou chuť do života.
Například Bible je plná povzbuzení a ujištění o Boží lásce a zájmu o nás: „Netrapte se žádnou starostí, ale v každé modlitbě a prosbě děkujte a předkládejte své žádosti Bohu. A pokoj Boží, převyšující každé pomyšlení, bude střežit vaše srdce i mysl v Kristu Ježíši.“ (Filipským 4,6.7) Každá životní krize má svůj konec. Zde jsou pak ve výhodě věřící lidé, jak to potvrzují i lékařské výzkumy. Vědomí, že i v těch nejtěžších chvílích našeho života je Bůh s námi, pomáhá čelit beznaději.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu