Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jaká je ideální hodnota BMI?

Vypadá to, že jsme si navykli na smrtící hrozbu obezity. Pokud se ale v lékařské literatuře vrátíte zhruba o půl století zpět, kdy obezita ještě nebyla běžnou záležitostí, tak její popis býval mnohem chmurnější: „Obezita je vždy tragédií, související rizika jsou děsivá.“
|
Typ článku: Články
Nemusí však jít o obezitu. Ze 4 miliónů každoročních úmrtí připsaných nadbytku tělesného tuku má takřka 40 % obětí pouze nadváhu, ne obezitu. Podle dvou slavných studií na Harvardově univerzitě už ztloustnutí o pouhých 5 kg od rané dospělosti do středního věku zvyšuje riziko závažných chronických nemocí, jako jsou cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a rakovina. Naopak i menší zhubnutí může přinést velké zdravotní přínosy.

Jaký index tělesné hmotnosti (tzv. BMI) je vlastně ideální?

Největší studie z USA i z celého světa zjistily, že normální BMI, tj. 20-25, je spojeno s nejdelším životem. Když spojíte výsledky všech nejlepších studií s nejdelším sledováním, dostanete ještě užší rozpětí – BMI 20 až 22. Takové BMI by bylo například 56-61kg u lidí s výškou 167 cm. (BMI si spočítáte, když vydělíte svoji váhu v kilogramech svojí výškou v metrech – a ještě jednou svojí výškou v metrech, např. 60/1,75/1,75.)

Dokonce i v rámci normálního BMI může být riziko rozvoje chronických onemocnění, jako jsou cukrovka 2. typu, srdeční onemocnění a několik typů rakoviny, stoupající, když se blížíte horní hranici. Riziko stoupá dokonce už od BMI 21. BMI 18,5 i 24,5 oboje patří do normální váhy, nicméně BMI 24,5 už se pojí s dvojnásobným rizikem srdečního onemocnění ve srovnání s BMI 18,5. Například u žen můžeme registrovat pětinásobný rozdíl ve výskytu cukrovky, a to jen v rámci „ideálního“ BMI pod 25.

Stejně jako máme gradace rizika v rozpětí normálního BMI, tak máme podobné spektrum i u obezity. Obezita 3. stupně, BMI nad 40, může být spojena se zkrácením života o dekádu i více. Při BMI 45 a vyšším, tedy např. u člověka se 167 cm a 127 kg, se očekávaná délka života může smrknout na stejnou, jakou mají kuřáci cigaret.

Můžeme být tlustí a zároveň v kondici?

Ve studii na více než 600 lidech, kteří se dožili sta let či více, bylo jen 1 % obézních žen a z mužů dokonce nikdo. Nejspíše však existuje vzácná podskupina obézních jedinců, kteří netrpí typickými metabolickými důsledky, jako jsou vysoký tlak a cholesterol.

Vyvstává tím otázka, jestli může existovat něco jako „nezhoubná obezita“ nebo „zdravá obezita.“ Může však být jen záležitostí času, než se ty rizikové faktory dostaví. A i kdyby k tomu nedošlo, když sledování trvalo dost dlouho, tak i v uvozovkách „metabolicky zdraví“ obézní jedinci měli zvýšené riziko cukrovky, ztučnění jater a kardiovaskulárních příhod jako infarktu a/nebo předčasného úmrtí.

Co z toho plyne? Máme silné důkazy, že tzv. „zdravá obezita“ je mýtem.

Z webových stránek Faktaozdraví.cz

Počet přečtení: 188
Datum: 11. 1. 2024