Je kofein opravdu tak škodlivý, jak se někdy uvádí?
Nápoje obsahující kofein dráždí žaludek. To mají na svědomí především různé další přídavné látky, jimiž jsou tyto nápoje obohacovány. Samotný kofein způsobuje zužování cév – to může být příčinou horšího trávení; vysoké dávky kofeinu mohou dokonce vyvolat zvracení.
Nápoje obsahující kofein stimulují žaludek k větší produkci kyseliny chlorovodíkové, což může vést k překyselení žaludku. Vedle pálení žáhy se přitom mohou zhoršit i problémy s žaludečními a dvanácterníkovými vředy.
Bylo zjištěno, že kofein může negativně ovlivňovat vstřebávání vápníku a železa. K tomu je potřeba přihlédnout především u žen ohrožených osteoporózou a anémií (chudokrevností).
Kofein zvyšuje hladinu glukózy v krvi a spolu se svými psychostimulačními účinky vyvolává pocit větší energie. I když se tento jeho účinek může zdát žádoucí, rychlý vzestup glukózy v krvi vede k vyloučení inzulinu, který někdy může vyvolat dokonce hypoglykémii – rychlý pokles hladiny glukózy v krvi pod normální hodnoty. Lékem na hypoglykémii je pak napít se něčeho sladkého – a to je důvod, proč po vypití jedné plechovky Coca-Coly po chvíli mnozí sahají ještě po další a další.
Kofein je diuretikum – to znamená, že dráždí ledviny k většímu vylučování moče. Některé studie naznačují, že nadměrná konzumace kofeinu by mohla být zodpovědná za rakovinu ledvin, močového měchýře, prsu, tlustého střeva, slinivky břišní a vaječníků.
Kofein může u některých lidí způsobit astmatický záchvat a přivolat alergickou reakci.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.