Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Každý lék má vedlejší účinky, prvořadá je změna způsobu života

Dlouhý seznam vedlejších účinků benzodiazepinů neznamená, že jsou horší než jiné medikamenty. Používají se již dlouho, a tak bylo možno dobře poznat jejich vedlejší účinky. Novější léky, které dnes mají seznam vedlejších účinků kratší, na tom možná po patnácti, dvaceti letech jejich zkoumání nebudou o nic lépe. Každý lék má vedlejší účinky.
Rubrika: Léky
|

Neupozorňuji na problémy s benzodiazepiny proto, že by byly mezi léky užívanými proti stresu a úzkosti nejhorší. Naopak, porovnáme-li je s inhibitory monoaminooxidázy (IMAO), jsou vlastně mírnější. Do skupiny IMAO patří léky jako Nardil a Parnate , které bývají předepisovány při depresi, panické poruše a obsedantně- kompulzivní poruše. Mají širokou škálu vážných vedlejších účinků, a proto se obvykle používají, až když jiné léky nezabírají.

U lidí, kteří užívali IMAO zároveň s Prozacem (což je lék, který blokuje serotonin), se projevily fatální následky. Vážné komplikace mohou nastat také při jejich kombinaci s různými volně prodejnými léky proti kašli či zácpě.

Zvýšila se také obliba novější skupiny antidepresiv známých jako SSRI neboli inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Nelze se divit, protože jako prostředek proti úzkosti často „zaberou“ a přitom mají méně vážných vedlejších účinků než ostatní léky užívané při úzkosti a stresu. Do této skupiny patří Prozac, Zoloft, Paxil, Celexa a Luvox. Ani tyto léky však nejsou bezproblémové. Mohou uběhnout i čtyři týdny, než se projeví jejich celkový účinek. Během této doby mohou pacienti prožívat ještě větší úzkost. SSRI mají kromě toho i vlastní seznam nežádoucích účinků. I když SSRI jsou při určitých typech úzkostných poruch vhodné, u jiných nezabírají. Trpí-li pacient například sociální fobií, SSRI mohou pomoci; pokud se však zároveň nepoužije i kognitivně-behaviorální terapie, léčba často končí relapsem.

Před tím, než se na scéně objevily SSRI, byla hlavním léčebným prostředkem deprese TCA (tricyklická antidepresiva). Kromě toho, že se stále ještě předepisují při různých depresivních poruchách, využívají se také při určitých příznacích spojených se stresem (například nespavost), stejně jako při některých úzkostných poruchách. Také TCA mají svůj seznam vedlejších účinků.

Nevyjmenoval jsem všechny léky, které se používají v souvislosti s úzkostí a jiným dysfunkčním chováním vyvolaným stresem, ale pokusil jsem se poskytnout dostatek informací k tomu, abych zdůraznil skutečnost, že každý lék má vedlejší účinky. Proto se snažím vyhnout léčbě léky vždy, kdy je to možné. Při zvládání stresu by měla být prvořadým bodem změna způsobu života.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 5283
Datum: 26. 3. 2009