Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kiwi dělá divy

Kiwi dělá divy, tvrdí slogan a není nikterak nadnesený. Kiwi je vitaminová bomba: ráno si dáme jeden plod a už se ten den nemusíme starat o přísun vitaminu C. Což je skvělé, protože «céčko» potřebují všechny naše buňky, bez něj by se zhroutil imunitní systém, podlamovaly by se nám kotníky, cévy by ochably, krvácely by nám dásně… A taky by se špatně vstřebávalo železo a byli bychom tudíž stále unaveni…
Rubrika: Ovoce
|
Typ článku: Encyklopedie

C vitamin ovšem v kiwi není sám, je tam hojně obsažen také hořčík. Společně nám pomáhají čelit případným stresům. A kdo z nás dnes a denně nezažívá stres?

Co bych ani v kiwi nehledala, je jód. I ten tam je.

Kiwi se dnes už vyskytuje v několik druzích, mnozí lidé si ho už i u nás běžně pěstují. Vzpomínám si však na chvíle, kdy můj bratr přivezl z cest jedno jediné kiwi: dívali jsme se zvědavě na tu chlupatou bramboru – tohle že má být lahodné ovoce? A pak jsme to rozkrojili a ejhle, ona tam krásná mozaika z černých zrníček na zeleném podkladu, a pak nastal ten obřad krájení na tenké plátky, každý dostal jedno kolečko a vychutnával si to nové ovoce, co jsme dosud neznali. Dnes už se s kolečky tolik nepářeme, obvykle plod omyjeme, rozpůlíme a vydlabeme lžičkou.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 7056
Datum: 22. 12. 2020