Kmín
Kmín je jednou z nejstarších pěstovaných rostlin, patří do čeledi miříkovitých a má řadu údajných léčebných použití, včetně potlačení chuti k jídlu. Až do roku 2015 nebyl ovšem jeho vliv na snížení hmotnosti podroben testování. Randomizovaná, dvojitě slepá, placebem kontrolovaná studie srovnávala kmín proti placebu a proti léku na obezitu Orlistat. Ukázalo se, že kmín působil stejně dobře jako zmíněný lék, a oba způsoby přinášely lepší výsledky než placebo. Rozdíl byl ale jen o několik málo kilogramů během osmi týdnů trvání studie. Výzkumníci místo celého koření používali dvě kapky kmínového esenciálního oleje v tobolkách užívaného třikrát denně, což odpovídá asi dvěma čajovým lžičkám kmínu. V další studii se snažili zjistit, jak nízké dávky mohou ještě fungovat.
Proto se v následujícím roce tentýž výzkumný tým pokusil snížit dávku kmínového esenciálního oleje až na polovinu, podávanou dvakrát denně, a stále zjišťovali podobný přínos pro hubnutí oproti placebu. Výklad však komplikovala skutečnost, že přidali také půl kapky esenciálního oleje z limetky. Kapka nebo dvě kmínového oleje denně může také zlepšit kontrolu cukru v krvi u diabetiků. Jenže je dost těžké věřit v přesnost, bezpečnost a čistotu výtažků a doplňků stravy. Nebylo by lepší konzumovat celistvé koření – v mleté podobě, tedy pomletá zrnka kmínu – snadno dostupné v kterémkoliv obchodě s potravinami?
Ženy s nadváhou dostaly dietu s omezeným příjmem kalorií, přičemž náhodně vybraná část z nich konzumovala půl čajové lžičky kmínu při obědě i večeři. Během tříměsíční studie ty ženy, které dostávaly kmín, zhubnuly asi o dva kilogramy a dva centimetry v pase víc. Kromě toho jim výrazně klesla hladina triglyceridů a cholesterolu v krvi. Vzhledem k ceně kmínu byla denní dávka více než levná.
Z knihy Michaela Gregera Jak nedietovat. Vydalo nakladatelství Noxi