Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kupředu levá, kupředu pravá…

Více než dvě třetiny dospělých dnes trpí nadváhou. Jen si to představte. Ani ne každý třetí člověk váží tolik, kolik by měl.
Rubrika: Pohyb
|
Typ článku: Články
Během posledních třiceti let se výskyt dětské obezity ztrojnásobil a většina tlustých dětí si svou nadváhu nese až do dospělosti. Možná vyrůstá první generace dětí, které budou mít kratší průměrnou délku života než jejich rodiče.

Potravinářský průmysl jako hlavní příčinu obezity rád uvádí nedostatek pohybu, a ne šíření a konzumaci svých vysoce kalorických produktů. Výzkumy však uvádějí, že se naopak úroveň fyzické aktivity v průběhu posledních desetiletí zvýšila. Víme, že výskyt obezity roste i v oblastech, kde lidé více cvičí. Pravděpodobnou příčinou je to, že jednoduše stále víc jíme, než cvičíme.

Když srovnáme naše stravovací návyky se 70. léty minulého století, dospělí jako by každý den snědli navíc kalorický ekvivalent jednoho Big Macu. A k tomu, abychom se těchto nadbytečných kalorií jako národ zbavili, museli bychom každý den v týdnu chodit o dvě hodiny déle než tehdy.

Vědci pracující z grantů od společnosti Coca-Cola nazývají nedostatek fyzického pohybu „největším problémem veřejného zdraví v 21. století“. Ve skutečnosti je nedostatečný pohyb až pátý na žebříčku rizikových faktorů způsobujících smrt a šestý na žebříčku rizik způsobujících invaliditu. Globálně se nedostatečný pohyb sotva dostane do první desítky těchto rizik. Zdaleka největším zabijákem je způsob, jakým se stravujeme, a hned za ním následuje kouření.

To samozřejmě neznamená, že byste měli celý den sedět na gauči. Kromě toho, že cvičení přinese potěšení ze zdravé hmotnosti, dokáže také povzbudit imunitní systém, působí jako prevence a léčba vysokého krevního tlaku, zlepšuje náladu a kvalitu spánku a má mnoho dalších pozitiv. Kdyby obyvatelstvo začalo cvičit tolik, aby snížilo kolektivní BMI (index tělesné hmotnosti) o jedno procento, předešlo by se v USA 2 milionům případů cukrovky, 1,5 milionu případů srdečních chorob a až 127 tisícům případů nádorových onemocnění. Pro většinu lidí je bezpečné začít každý den chodit deset nebo patnáct minut – a pak postupně přidávat.

Místo sezení více stůjte

Vaši rodiče měli pravdu, když mluvili o nebezpečích příliš dlouhého zírání na televizi či obrazovku počítače – i když nešlo ani tak o váš mozek jako o tělo. Z výsledků studie prováděné na devíti tisících dospělých v průběhu sedmi let vyplývá, že každá další hodina, kterou denně strávíme před televizí, může zvýšit riziko úmrtí o 11 %. Zdá se, že čas proseděný před obrazovkou je rizikovým faktorem předčasné smrti. Znamená to tedy, že byste měli zrušit televizi, dřív než zruší ona vás?

Neříkám, že by všichni, kdo pracují v kanceláři, měli dát výpověď; jsou tu i jiné možnosti. Zkuste například začít používat stůl, u kterého můžete stát – zvýšíte si tak srdeční činnost a spálíte až o padesát kalorií za hodinu víc. Možná se vám to nezdá zas až tolik přínosné, ale už jen tím, že budete v práci tři hodiny denně stát, spálíte za rok přibližně o 30 000 kalorií víc – což odpovídá deseti maratonským běhům.

Ať už jste tedy v kanceláři, nebo si doma čtete noviny, či se dokonce díváte na televizi – zkuste najít způsob, jak to dělat vestoje!

Z knihy Michaela Gregera Jak nezemřít. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 148
Datum: 28. 9. 2023