Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Láska má léčivé vlastnosti

Psychiatr Thomas P. Malone je přesvědčen o tom, že největší lidskou potřebou je touha být milován. Říká, že téměř každý emocionální problém má své kořeny v nedostatku lásky.
|
Typ článku: Články

Je to jako by nitro člověka křičelo: „Miluj mne – o to jediné tady jde!“ A hledá milion různých způsobů a manipulací, aby je někdo miloval.

Existují mnohé studie, které dokazují, jakou moc může mít láska v našich životech, a to zvláště v procesu uzdravování i celkové duševní pohody. Dr. Dean Ornish, jehož výzkum ohledně životního stylu a regrese v průběhu srdečního onemocnění je lékařsky uznáván, přichází ve své knize Love and Survival (Láska a přežití) s následujícím tvrzením: „Naše přežití závisí na léčebné moci lásky, intimity a vztahů. … Shledal jsem, že pravděpodobně nejsilnější intervencí … je uzdravující síla lásky, blízkosti a emoční i duchovní proměna, která je často jejich výsledkem.“

Láska a intimita jsou kořenem toho, co nás činí nemocnými i zdravými, co nám způsobuje smutek, ale také přináší štěstí, co způsobuje, že trpíme, a také nás vede k uzdravení. Zdá se, že láska je jedním z nejsilnějších léků vedoucích k uzdravení a zdravému životu. Pokud je to tedy pravda, pak možná potřebujeme vyjadřovat lásku častěji těm, kteří jsou v depresích, zraněni nebo nemocní, čímž by mohlo dojít k zázraku uzdravení.

Jak se na našem zdraví projeví, jestliže jsme milováni? Výzkumy ukazují, že nedostatek lásky je téměř jistou cestou ke zdravotním problémům a předčasné smrti. Jedna švédská studie sledovala po dobu šesti let sedmnáct tisíc mužů ve věku 29 až 74 roků. Výsledkem bylo zjištění, že ti nejosamocenější a nejizolovanější jedinci mají téměř čtyřnásobné riziko, že v tomto období předčasně zemřou.

Studie na Duke University, vedená Dr. Redfordem Williamsem, sledovala osudy téměř 1400 mužů a žen, kteří podstoupili koronární angiografii kvůli vážně zablokovaným koronárním tepnám. O pět let později bylo 50 % těch, kdo nebyli sezdaní nebo neměli žádného důvěrného přítele, mrtvých. Pravděpodobnost úmrtí u těchto lidí byla trojnásobná oproti těm, kdo byli sezdaní nebo mají důvěrného přítele.

Na začátku padesátých let dvacátého století bylo 126 zdravých studentů Harvardské univerzity požádáno, aby označili svůj vztah s matkou a otcem jako „velmi blízký“, „vřelý a přátelský“, „tolerantní“ nebo „napjatý a chladný“. O třicet pět let později došlo k vyhodnocení jejich lékařských záznamů. Z těch, kteří popsali své vztahy z období dětství jako „velmi blízké“ nebo „vřelé a přátelské“, mělo diagnostikováno vážné onemocnění 47 %, zatímco z těch, kteří popsali své vztahy z dětství s matkou a otcem jako „tolerantní“ nebo „napjaté a chladné“, trpělo podobnými nemocemi celých 100 %.

Láska je životní cesta. Bude pro vás nezapomenutelná, když si budete často říkat „mám tě rád“, vzájemně si odpouštět, řešit společné problémy, smát se, zabývat se pozitivními věcmi, navštěvovat nová místa, milovat život a jeden druhého a něžně pomáhat svému partnerovi dostat se přes obtížná místa vaší cesty. Nezadaní mohou být vzájemnou oporou svým přátelům nebo se o tento vzájemný úkol lásky dělit s ostatními.

Z knihy Johna, Millie a Wesa Youngbergových Vyhraj život: Start! Vydal Advent-Orion.

 

Počet přečtení: 8103
Datum: 18. 9. 2016