Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Léčba deprese během těhotenství a po porodu

Každá těhotná žena musí věnovat zvýšenou pozornost tomu, co vloží do úst. Dvojnásobně to platí o lécích – ať už jsou to bylinky, či léky na předpis. Je třeba je maximálně omezit. Těhotná žena by měla při depresi nejdříve zkusit psychologické poradenství a také léčbu stravou a změnou životního stylu.

Léky by měla užívat velmi opatrně a pouze v případě, že se všechny výše uvedené prostředky míjí účinkem.

Často se stává, že ženy, které se léčily na velkou depresi, přestanou v těhotenství užívat léky a deprese se vrátí. Polovina z nich začne léky znovu užívat.

Z etických důvodů není možné dělat pokusy na těhotných ženách a jejich plodech. Většina údajů z této oblasti tedy pochází ze zkušeností. Ty naznačují, že mnohá antidepresiva jsou pro těhotné ženy a vyvíjející se plod relativně bezpečná. Možné výhody a rizika všech variant léčby během těhotenství a po něm je třeba vždy zvážit individuálně.

Pokud nastávající maminka musí užívat léky, SSRI se jeví jako bezpečné pro plod a tricyklika nortriptylin a desipramin způsobují méně nežádoucích účinků než ostatní tricyklika. Každé tři měsíce je však nezbytné zkontrolovat hladinu krevní plazmy. IMAO by se neměly používat vůbec. Znovu zdůrazňuji, že by se měly užívat nejnižší možné dávky všech léků.

Deprese se může stát problémem po porodu. I když jsou depresivní stavy po porodu časté, skutečná poporodní deprese je vážná duševní porucha, kterou je třeba léčit. V jistém pokusu s kontrolní skupinou byla behaviorální terapie poporodní deprese stejně účinná jako omezené dávky léků.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 7075
Datum: 1. 6. 2010