Lepek - každý desátý má problém
Prakticky všechny rostlinné potraviny jsou přirozeně bezlepkové. Pouze pšenice, žito, ječmen, špalda či kamut (a v malém množství i oves) obsahují skupinu bílkovin, jimž se běžně říká lepek a která škodí lidem s celiakií nebo intolerancí lepku.
Dr. Stephen Wangen, autor knihy Healthier Without Wheat (Zdravější bez pšenice) a zakladatel Léčebného centra IBS (anglická zkratka pro syndrom podrážděného tračníku) ve městě Seattle ve Washingtonu, říká, že každý desátý člověk je dnes nemocný v důsledku konzumace pšenice. Škála nemocí či zdravotních problémů zahrnuje celiakii, intoleranci lepku a alergii na pšenici. Někteří lékaři odhadují, že diagnostikovaných je pouhých pět procent lidí, který trpí nesnášenlivostí lepku. Není překvapivé, že v kultuře, kde je spotřeba pšeničné mouky v žebříčku nejčastěji konzumovaných potravin hned na druhém místě za konzumací cukru (a množství lepku je dnes v pšenici podstatně vyšší než před 150 lety), těla některých lidí reagují přecitlivěle na tuto jinak výživnou bílkovinu.
Celiakie, která je nejčastěji nediagnostikovanou dědičnou autoimunitní chorobou, potenciálně postihuje jednoho ze 133 lidí. Vzhledem k tomu, že celiakie poškozuje tenké střevo a způsobuje špatné vstřebávání, komplexní nedostatek živin narušuje i další systémy lidského těla - často má za následek osteoporózu a další onemocnění.
Lidé, kteří trpí autoimunitními onemocněními, jako je např. Hashimotův zánět štítné žlázy, který je nejčastější příčinou její snížené funkce, mají čtyřnásobné riziko, že onemocní i dalším autoimunitním onemocněním, jako je např. celiakie. U pacientů s celiakii byla zjištěna čtyřnásobná hladina protilátek proti štítné žláze. Vzhledem k tomu, že celiakie se může projevovat více než dvěma sty různými příznaky, lidé, kteří mají nevysvětlitelné zdravotní problémy, mohou mít prospěch z krevního vyšetření na celiakii.
Léčbou celiakie je pouze úprava jídelníčku - doživotní vyloučení potravin s obsahem lepku. Příznaky onemocnění by se měly zlepšit během několika dnů, vyléčení však může trvat měsíce.
Pokud se podaří vyloučit celiakii, zůstává podezření na intoleranci lepku - vylučte na tři až šest týdnů ze stravy lepek. Pak udělejte následující pokus: během jediného dne zkonzumujte množství potravin obsahujících lepek, následně pozorně sledujte řeč vašeho těla - zda se během následujících 72 hodin neobjeví příznaky zánětu. Mezi symptomy patří ucpaný nos, bolení hlavy, extrémní únava, pálení žáhy, pomalé vyprazdňování žaludku, řídká stolice, zhoršení artritidy, psoriázy nebo ekzému. Pokud se tyto příznaky objeví, je pravděpodobné, že máte intoleranci lepku.
Trpíte-li intoleranci na jednu potravinu (jako je lepek), je u vás i zvýšené riziko intolerance potravin, jako je mléko, vejce, kukuřice či sója. Věnujte pozornost potravinám, které máte rádi a často jíte, může to být dobré vodítko k dalším potravinovým intolerancím. Vzhledem k tomu, že nejčastější potravinovou intolerancí je nesnášenlivost mléčných výrobků, může vám pomoci, když při testování potravin vyloučíte vedle lepku i mléko a mléčné výrobky, abyste se vyhnuli pochybnostem, které potraviny ve skutečnosti způsobují nežádoucí příznaky.
Ať už trpíte intolerancí lepku či nikoliv, každý může mít prospěch z konzumace široké škály přirozeně bezlepkových potravin, jako jsou luštěniny, zelenina, ovoce, ořechy, semena a bezlepkové obiloviny.
Heather Reseck, z časopisu Vibrant Life Mar/Apr 2012