Lidé by žili dvakrát déle, kdyby se nepřejídali, tvrdí britští vědci
Biologové z Ústavu pro lidské stárnutí na Liverpoolské univerzitě vypracovali studii, která dokazuje, že střídmě krmená laboratorní zvířata žijí déle a jejich zdravotní stav je podstatně lepší než u dobře živených jedinců. Doktor Brian Merry z Ústavu pro lidské stárnutí oznámil, že se mu podařilo prodloužit život krys v laboratorním prostředí o čtyřicet dva procent. Jiní vědci prodloužili život některých zvířat až o padesát procent. Krysám bylo odepřeno až sedmdesát procent normálního množství potravy. Pokusná zvířata byla energičtější a zdravější, vypadala víc mladě a reagovala bystřeji.
Na počátku zjištění, že snížená konzumace kalorií vede u zvířat k dlouhověkosti, byl objev amerických vědců. Pracovníci z amerického Národního střediska pro toxikologický výzkum, které vede Ron Hart, zjistili, že u myší, jejichž množství potravy bylo systematicky snižováno, poklesl výskyt rakoviny o čtyři sta procent v porovnání se zvířaty, která byla živena bez omezení. Omezením potravy krys o sedmdesát procent byli Hartovi vědci schopni prodloužit délku jejich života o padesát procent.
Nejnovější výzkum ukázal, že omezování spotřeby kalorií snižuje výskyt skoro všech nemocí, které přicházejí ve stáří: srdečních chorob a mrtvic stejně jako rakoviny. Pokusy ukázaly, že to platí u všech biologických druhů, které američtí vědci zkoumali.
Hart nyní začal organizovat pokusy s omezováním konzumace kalorií u lidí. Tyto pokusy financuje americká vláda. Sto dvacet placených dobrovolníků, účastníků experimentu, bude konzumovat denně jen asi 1800 kalorií, ve srovnání s průměrnou spotřebou asi 3000 kalorií. Obdobný experiment začíná na lékařské vysoké škole UCLA, University of California v Los Angeles. Experimenty musí být přísně vědecky kontrolovány, aby u jejich účastníků nedošlo k poškození mozku anebo k vyvolání chorobné chutí k jídlu - bulimii.