Lze skutečně dosáhnout v životě spokojenosti?
Na začátku sníme o bohatství, slávě a úspěchu, o tom, že bychom rádi měli všechno, co si přejeme, a mohli dělat to, co se nám líbí. Dokážete si ale představit bohatého podnikatele, který by se nehonil za ještě větším bohatstvím, za dalším velkým obchodem? Anebo burzovního makléře, který by nechtěl prodat ještě více akcií a rozmnožit své konto o další peníze?
Žijeme sice déle a zdravěji – jako snad nikdy předtím v historii lidstva – a přesto průzkumy ukazují, že stále více lidí je nespokojených. A v jiném ohledu – znáte dospívajícího, který by byl spokojen se svým vzhledem? Nebo se svým oblečením? Se svými kamarády? Zdá se, že naše touhy jsou trvale nenasyceny.
V dnešním uspěchaném světě jsou lidé mnohdy vystaveni velkému tlaku, stresu, bolesti či zklamání. Ve své bezradnosti jsou pak nezřídka ochotni dát v sázku svoje zdraví či život – a to jenom proto, aby prožili alespoň na chvíli úlevu. „Následuj své pocity“, slyší kolem sebe. „Jestliže ti to je příjemné, tak je to správné.“ „Zkus všechno, co ti život nabízí.“
Nezapomínejme přitom, že drogy nejsou jen problém mladých anebo těch, co žijí na okraji společnosti. Možná bychom byli překvapeni, kdybychom věděli, kolik slušných lidí utápí v alkoholu své omyly a životní zklamání. Na každého dospívajícího, který hledá tiché a odlehlé místo, kde by si mohl píchnout další dávku drogy, připadá jeden dospělý, který tlumí svou bolest a žal léky z lékárny.
Štěstí a duševní či tělesnou pohodu si ale nelze „píchnout“ ani ji nelze „šňupat“ jako drogu. Vyrovnanost, vděčnost, pohodu nenajdete na ulicích či diskotékách u dealerů drog, ale ani na policích lékáren či drogérií.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu