Máte pravdu, s tím, co jsem zdědila, nic nenadělám. Jak se má tedy zachovat osoba s tímto typem artritidy? Dokáže změna stravy dnu vyléčit?
Jde pouze o to, abychom nepřetěžovali své tělo větším množstvím purinů, než dokáže metabolizovat.
V určitých případech se může stát, že poté, co někdo změní svou stravu a začne ztrácet na váze, u něj dojde k nečekanému záchvatu dny. Při jakékoliv dietě se v důsledku ztráty váhy může začít ze tkání vyplavovat kyselina močová, která byla uskladněna v těle. To může vést k usazování krystalků kyseliny močové v kloubech a k nezaměnitelnému záchvatu dny, a to i v případě, že člověk již přešel na stravu s nízkým obsahem purinů. Záchvaty dny jako důsledek ztráty váhy jsou však velmi ojedinělé, dochází k nim jenom u lidí, kteří jsou k tomuto onemocnění velmi náchylní. Jako prevenci těchto záchvatů lze během prvních šesti měsíců ztrácení váhy v důsledku přechodu na stravu s nízkým obsahem purinů brát denně 0,5 miligramu colchicinu. Tento lék by se však měl užívat pouze v takovém případě, kdy je třeba riziko záchvatu co nejvíce zmenšit. Naprostá většina lidí žádné léky brát nepotřebuje – a ani je brát nemá.
Pacienty, kteří byli již dříve nemocní s dnou anebo s ledvinovými kameny obsahujícími kyselinu močovou, lze běžně léčit kterýmkoliv z léků snižujících hladinu kyseliny močové v těle. Tento preventivní přístup zmenšuje riziko budoucích záchvatů. Také změna stravy však přináší snížení hladiny kyseliny močové i snížení rizika záchvatu dny nebo vzniku ledvinových kamenů. Ve většině případů se mohou léky vysadit brzy po přechodu na stravu s nízkým obsahem bílkovin a nízkým obsahem purinů. Podávání léků může být obvykle náhle přerušeno.
Někteří pacienti, u nichž měly dřívější nápory nemoci velmi vážný průběh, by však měli raději v braní léků pokračovat i nějaký čas po přechodu na novou stravu a teprve poté je začít pomalu vysazovat, za stálého kontrolování, zda hladina kyseliny močové zůstává na nízké úrovni. V každém případě by se alespoň zpočátku měly provádět každý měsíc testy na hladinu kyseliny močové v krvi. Poté, co hladina kyseliny močové klesne a stabilizuje se na nižší úrovni, stačí kontrola jednou za rok. Dojde-li ke stoupnutí hladiny kyseliny močové (což je obvykle výsledkem příliš mnoha „mimořádných výjimek“ ze zdravé stravy), měly by se začít znovu podávat léky u těch lidí, kteří v minulosti měli dnu a/nebo kameny s kyselinou močovou.
Pokud se u osoby, která se podrobuje běžné lékařské prohlídce a která nikdy dnou ani ledvinovými kameny netrpěla, zjistí vysoká hladina kyseliny močové, představuje to – co se týká léčení léky – určitý problém. Zvážení možného rizika oproti možnému prospěchu v těchto případech ukazuje, že lidem se daří lépe, když žádné léky neberou; vedlejší účinky některých předepisovaných léků mohou být totiž velmi silné. Současné způsoby léčení akutního záchvatu dny, pokud by k němu došlo, jsou navíc rychlé a účinné. U těch několika mála pacientů, u kterých k záchvatu dny skutečně dojde, nehrozí proto skoro žádné nebezpečí vážného poškození v důsledku toho, že nebyli preventivně léčeni.
Prostá změna jídelníčku nemá kromě toho žádné vedlejší záporné účinky. Neváhejte a pusťte se do toho.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob