Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Med léčí noční kašel

S obdobím podzimu a zimy vždy přichází i zvýšený výskyt virových onemocnění dýchacích cest. Naše děti pak přes den hodně smrkají a v noci je kvůli zatékání hlenů trápí kašel. Jaká přírodní medicína se dá v tomto případě doporučit? Izraelští vědci přišli na to, že velmi efektivní je podat dětem před spaním 1-2 čajové lžičky medu.
|
Typ článku: Studie

Ve studii, jejíž výsledky byly publikovány v časopise Pediatrics (v září 2012), sledovali 300 dětí ve věku od 1 do 5 let, které právě bojovaly s respirační infekcí. Děti byly nemocné sedm dní nebo méně a všechny trpěly rýmou a nočním kašlem. Ani jedno nemělo astma nebo zápal plic. Byly náhodně rozděleny do čtyř skupin, z nichž tři skupiny dostávaly dvě čajové lžičky medu půl hodiny před spaním (med se v jednotlivých skupinách lišil pouze příchutí) a čtvrtá skupina dostávala napodobeninu medu podobné konzistence i chuti. 

Ač ke zlepšení kvality spánku a síly a frekvence kašle došlo u všech dětí, u těch, které dostávaly med, bylo zlepšení mnohem výraznější. Možných mechanismů účinku na zastavení kašle je několik: antioxidační a antimikrobiální účinky medu, sirupovitá konzistence medu, která zapříčiňuje zvýšenou tvorbu slin, a tedy i zvýšené zvlhčování a ochranu sliznic či pozitivní vliv na nervová zakončení spouštějící kašel.

Z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 5469
Datum: 10. 1. 2017