Mozkový neurotrofický faktor (BDNF)
Dříve jsme se domnívali, že něco takového není možné a že člověk od svého narození disponuje omezeným počtem mozkových buněk. Mělo se za to, že počet mozkových buněk se zvětšuje pouze první dva roky života a poté již jen klesá. Dnes již víme, že tělo je schopno vytvořit nové neurony, mezi nimiž se objevují nová spojení, synapse. BDNF pomáhá také tomu, že neurony správně vzájemně komunikují. Navíc tento neurotrofin patrně zlepšuje náladu.
Jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak zvýšit hladinu BDNF, je pravidelné cvičení. Další studie ukázaly, že snížení příjmu kalorií o 30 % také vede ke zvýšení produkce BDNF. Hladinu BDNF mohou také zvýšit krátkodobé půsty. Mnohé významné osobnosti se v dějinách krátkodobě postily, když před nimi bylo významné rozhodování. Půst pomáhá zostřit myšlení. Slovy Benjamina Franklina: „Nejlepšími léky jsou půst a odpočinek.“ Krátký půst pod lékařským dozorem jsme s úspěchem včlenili i do Nedleyho programu pro léčbu deprese. V případě depresivních pacientů s nadváhou aplikujeme 72hodinový půst s odborným dohledem. Mnozí z účastníků si pochvalovali, jak se jim na konci této třídenní periody zlepšil pohled na život. Je pravděpodobné, že zásluhu na tom má právě zvýšení hladiny BDNF.
Jiný způsob, jak povzbudit tvorbu BDNF, je udělat něco neobvyklého a neočekávaného. Můžeme třeba navštívit nová místa, začít se věnovat novému koníčku, naučit se nový jazyk, naučit se hře na hudební nástroj anebo si přečíst knihu rozšiřující obzory našeho myšlení (třeba Bibli). Nejnovější výzkumy také ukazují, že optimalizaci hladiny BDNF pomáhá i abstinence.
Z knihy Neila Nedleyho Ztracené umění myslet. Vydal Advent-Orion.